Szybko zmieniający się świat, a co za tym idzie rynek pracy, nie ułatwia podejmowania decyzji o wyborze ścieżki kształcenia.
Kolejna reforma edukacji zmusza młodych ludzi do podjęcia decyzji o wyborze swojej ścieżki zawodowej już w wieku 14-15 lat. Obecni ósmoklasiści za chwilę będą musieli zdecydować, do jakich szkół średnich chcą aplikować. Ten wybór w dużej mierze zawęża możliwości wyboru kolejnych etapów kształcenia. Choć nadal w Polsce znakomita większość uczniów wybiera licea ogólnokształcące, od wielu lat są one mocno sprofilowane. Oznacza to, że wybierając np. profil matematyczno-informatyczny mamy skromne szanse startować na medycynę. Dlaczego? Bo kierunki medyczne przy rekrutacji będą oczekiwać od abiturientów matury na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii. Tymczasem na profilu mat-info przedmioty te będą traktowane jako kształcenie uzupełniające i ograniczą się do podstawowych informacji. Oczywiście można przygotowywać się prywatnie i maturę zdać z dowolnie wybranych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że część przedmiotów jest obowiązkowa, dlatego dokładając sobie dodatkowe, zwiększamy sobie obciążenie, również finansowe, jeśli będziemy musieli skorzystać z korepetycji.
Mając 15 lat trudno realnie ocenić swoje szanse na pracę w wymarzonym zawodzie. Zwłaszcza, że od rozpoczęcia szkoły średniej do ukończenia studiów minie blisko 10 lat. Tymczasem dzisiejsze zapotrzebowanie rynku na pracowników w określonym zawodzie może zostać do tego czasu zaspokojone. Dlatego dziś coraz częściej mówi się o kształtowaniu raczej pewnych uniwersalnych kompetencji niż wąskie specjalizowanie. W ten sposób młody człowiek, który za klika lat wejdzie na rynek pracy, będzie elastyczny i gotowy do podjęcia pracy niekoniecznie idealnie odpowiadającej wykształceniu. Na pewno warto przemyśleć swoją decyzję i postawić na wybór takiego kierunku, który nie tylko będzie ciekawy, ale zwiększy szansę na przyszłe zatrudnienie. Młodzi ludzie na pewno potrzebują więc pomocy rodziców przy podejmowaniu tak ważnej decyzji.
Przeczytaj!
- Sprawdź na jakich ulicach Milanówka chcą wprowadzić ruch jednokierunkowy
- Koncert charytatywny w Piastowie dla Julianka
- Branżowe Centrum Umiejętności w Grodzisku Mazowieckim oficjalnie otwarte
- Przegląd Regionalny, wydanie 310
- Burzliwa dyskusja na sesji. W Jaktorowie funduszu sołeckiego nie będzie
- Zwycięzcy Pereł Mazowsza 2024 z powiatów pruszkowskiego i grodziskiego wybrani!
- Planowane wyłączenia prądu w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze