W listopadzie pod obrady Rady Miejskiej trafi projekt gminnego programu dofinansowania wymiany kotłów grzewczych na niskoemisyjne. Projekt ten jest próbą podjęcia walki ze wzrastającym poziomem zanieczyszczenia powietrza.
Wraz z pojawieniem się pierwszych chłodnych jesiennych dni, nasila się również zanieczyszczenie powietrza, w którym często wyczuwalny jest gryzący toksyczny zapach. Gmina walczy z tym problemem; w poprzednim sezonie grzewczym na budynkach oświatowych w Brwinowie, Otrębusach i Żółwinie pojawiły się czujniki do pomiaru zawartości pyłów PM10 i PM2,5. Dzięki możliwości sprawdzenia przez Internet wyników pomiarów, mieszkańcy mają możliwość oceny, czy można np. wyjść z dzieckiem na spacer.
Kolejnym krokiem podjętym przez władze gminy jest opracowanie programu dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania. Program ten ma być finansowany w 100% z budżetu gminy Brwinów, niezależnie od rządowego programu „Czyste powietrze”, prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Prace nad nim trwają już od kilku miesięcy. Przed przekazaniem projektu do Rady Miejskiej, był on opiniowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projektem uchwały radni mają zająć się 6 listopada, na ostatniej sesji upływającej kadencji.
Według założeń projektu, z dofinansowania będą mogły skorzystać zarówno osoby fizyczne jak też i prawne – wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz instytucje. Gmina dofinansuje do 75% kosztów zakupu kotła, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Warunkiem jest trwała likwidacja kotła węglowego, będącego dotychczas głównym źródłem ciepła do ogrzewania, i jego wymiana na gazowy lub elektryczny. Z dotacji można skorzystać jeden raz na jeden lokal.
Według opinii brwinowskiej straży miejskiej, która systematycznie przeprowadza kontrole palenisk, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza nie jest spalanie śmieci, lecz niskiej jakości paliwo – węgiel o znacznej zawartości siarki, węgiel brunatny, muł poflotowy, węgiel brunatny czy mokre drewno.
Warszawska Uchwała Antysmogowa wprowadziła zakaz używania tych najbardziej niebezpiecznych rodzajów węgla, lecz węgiel dopuszczony do obrotu jest wciąż w znacznym stopniu źródłem zanieczyszczenia powietrza, spalany jest on bowiem często w starych, nieefektywnych kotłach, których wiele wciąż funkcjonuje w kotłowniach mieszkańców. Dlatego gmina Brwinów chce poprzez swój program dofinansowania zachęcić mieszkańców do podjęcia decyzji o zmianie sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne. Czy to się uda? Czas pokaże. Problemem jest bowiem nie tylko koszt samego kotła, ale przede wszystkim różnica kosztów ogrzewania gazem i prądem, zwłaszcza, że znaczne podwyżki tego ostatniego są już zapowiedziane.
Walczą ze smogiem
- 31.10.2018 05:00
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze