Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne badania przesiewowe wirusowego zapalenia wątroby typu C, które przeprowadzane były 23 listopada w grodziskiej Mediatece.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo niebezpieczną chorobą, na którą nie ma jeszcze szczepionki. Choroba rozwija się na ogół bezobjawowo, a jej skutki chory może poznać niekiedy dopiero po 10-12 latach, dlatego nazywana jest „cichą epidemią”. Skutkami zakażenia WZW C mogą być między innymi marskość wątroby, uszkodzenie trzustki, tarczycy, śledziony, układu nerwowego, aż po raka wątrobowokomórkowego. Świadomość grożących skutków zakażenia i konieczność przeprowadzenia badań kontrolnych spowodowała, że na badania zgłosiło się ponad 800 osób, zarówno dorośli, jak też młodzież i dzieci.
Na miejscu można było przekonać się, że do przeprowadzenia badania niezbędne jest jedynie nakłucie opuszki palca w celu pobrania próbki krwi. Wynik badania podawany był w ciągu kilku minut.
Badania przeprowadzono we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Nad ich przebiegiem czuwała pani Olga Tronina, dr nauk medycznych z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii WUM, której prezentacji na temat choroby można było wysłuchać w trakcie badań.
Jak podają statystyki, jedna na 200 osób jest zakażona wirusem WZW C. W przypadku stwierdzenia zakażenia, pacjent objęty został opieką lekarską i skierowany na szczegółowe badania i leczenie, które jest bardzo skuteczne. Zarówno badania jak i leczenie są bezpłatne, objęte są bowiem refundacją NFZ.
Badania finansowane były ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze