Za nami pierwszy festiwal Festbook Młodych. Przez dwa dni młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniach, konferencjach i warsztatach.
Pierwszego dnia, w piątek 30 listopada, festiwal zainaugurowało spotkanie z niezwykłym człowiekiem – podróżnikiem, judoką, ultramaratończykiem i pisarzem Arturem Gorzelakiem. Swoją opowieść rozpoczął od przygody opisanej w książce „W judodze na rowerze”, będącej relacją z podróży rowerem z Korei przez Japonię, podczas której trenował judo w lokalnych klubach.
Drugą część spotkania wypełniła opowieść o wyprawie zimą na Syberię i przeprawie pieszo po lodzie przez syberyjskie morze. Tego dnia odbyło się jeszcze wiele spotkań z pisarzami oraz twórcami, warsztaty poświęcone przemocy rówieśniczej, a także warsztaty dla bibliotekarzy.
Kolejny dzień rozpoczęła uroczystość uruchomienia na dworcu PKP książkomatu. Urządzenie oraz jego obsługa przypominają trochę odbiór przesyłek z paczkomatu, z tą różnicą, że tutaj odbieraną przesyłką jest zawsze książka.
– Wprowadzamy nowe e-usługi w projekcie z dwunastoma bibliotekami, na który dostaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 1,7 mln złotych – powiedziała podczas uroczystości Dorota Olejnik, dyrektor biblioteki. – Książkomat służy do samodzielnego wypożyczania książek. Wystarczy wyrobić w bibliotece kartę, wejść na stronę www biblioteki, tam w katalogu on-line wybrać książkę, którą można zamówić ze wskazaniem do odbioru w książkomacie. Zamówione książki zostaną dostarczone do urządzenia przez pracownika biblioteki. Odbiór tak zamówionych książek możliwy jest przez całą dobę – dodała.
Kolejne wydarzenia dnia odbywały się już w Mediatece. Pierwszym z nich była konferencja „Idziemy po kulturę. Jest miejsce w kulturze dla młodych.”, którą poprzedziło powitanie uczestników przez dyrektor Dorotę Olejnik, głównego organizatora festiwalu – Magdę Żerek oraz burmistrza Grodziska.
– Cieszę się, że przyjechaliście do nas. Nie ukrywam, że sprawia mi ogromną radość, że mogę pochwalić się tym obiektem, bo w rzeczywistości wyszedł ładniej niż myśleliśmy – witał uczestników Grzegorz Benedykciński. – Pomysł zrodził się podczas podróży. Widziałem w Danii taką bibliotekę, która zrobiła na mnie imponujące wrażenie. I wtedy powstał pomysł, żeby w tym fajnym, bardzo trafionym miejscu zrobić taki obiekt, w którym będzie przestrzeń do realizacji różnych przedsięwzięć na które nie ma miejsca w Centrum Kultury. Po dwóch miesiącach już widać, że jest to obiekt niezwykle trafiony, który został przez mieszkańców już polubiony. Mamy teraz ogromne możliwości tworzenia kultury tu na miejscu. Mamy Centrum Kultury, Mediatekę, 16 świetlic, w tym 8 nowiuteńkich. To są obiekty w których odbywają się zajęcia kulturalne. Odnoszę wrażenie, że skala tych zajęć, które prowadzone są w Grodzisku, jest unikalna. Było to moim marzeniem, które się spełniło.
Konferencję rozpoczęły dwie młode czytelniczki, które aktywnie pracowały przy organizacji festiwalu. Opowiedziały o trudnych początkach, uczeniu się organizacji takiej imprezy, pracy z mediami oraz tego, jak robić kulturę dla młodych.
Podczas konferencji z prelekcjami wystąpili pisarze, twórcy, blogerzy i wydawcy. Odbywały się również spotkania z pisarzami – Marcinem Szczygielskim i Pauliną Hendel, a także z wydawcami oraz twórcami przedsięwzięcia Projekt Klobook.
Festiwal Festbook Młodych to oryginalny pomysł Magdaleny Żerek, która przyciąga do aktywnej działalności młodych ludzi. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu, zaufaniu i zaangażowaniu, stworzyli niezwykły projekt, który innym ustawia poprzeczkę bardzo wysoko. To wzorzec tego, jak skutecznie można pracować z młodzieżą i dla młodzieży.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze