Ważne wydarzenie dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie. W ramach 100-lecia obchodów placówki została odsłonięta tablica memoratywna upamiętniająca dyrektorów, nauczycieli, absolwentów i pracowników szkoły z lat 1921-2021.
10 listopada 1921 roku powołano do życia nowe gimnazjum w Pruszkowie. Początkowo szkoła mieściła się przy ul. Narodowej 23, w 1930 roku przenosi się na ul. Klonową (obecnie Daszyńskiego 6), gdzie znajduje się obecnie. Liceum im. T. Zana wpisało się w historię Pruszkowa. W trakcie II wojny światowej sprzęt i archiwa szkole zostały zniszczone przez oddziały Wehrmachtu. W styczniu 1945 roku placówka ponownie rozpoczęła pracę, a o odnowę budynku zadbali uczniowie i rodzice. Liceum im. T. Zana może pochwalić się sławnymi absolwentami m.in. Leonid Teliga, Wojciech Młynarski, Alicja Majewska czy Jacek Wolski.
100-lecie
Ten czas jest szczególny dla szkolnej społeczności. Obchody 100-lecia liceum im. T. Zana to bez wątpienia piękny jubileusz, wielkie święto i okazja do wspomnień. 29 października odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej upamiętniającej dyrektorów, nauczycieli, absolwentów i pracowników szkoły z lata 1921-2021.
Monument umiejscowiono na szkolnym patio, znalazło się na nim blisko 6500 nazwisk. Projektantem i wykonawcą tablicy jest Marek Moderau, przy projekcie wykorzystano grafiki absolwenta liceum Jerzego Blancarda. Odsłonięcie monumentu było okazją to spotkania lokalnej społeczności - osób związanych z liceum T. Zana, samorządowców i przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych instytucji.
Wiadomo, że obchody zależne są od sytuacji pandemicznej. Społeczność szkolna ma jeszcze liczne plany, wśród których są m.in. uroczysta akademia, książka na 100-lecie czy nadanie dwóm salom lekcyjnym imienia znanych profesorów.
Napisz komentarz
Komentarze