Czas II wojny światowej był okresem ogromnego cierpienia. Ludzie tracili życie, bali się o swoich najbliższych, musieli opuszczać swoje domy. W połowie listopada 1940 roku społeczność żydowska Pruszkowa została wysiedlona do utworzonego na terenie miasta getta. Niemcy wykorzystywali Żydów do niewolniczej pracy. Byli źle traktowani, część nie przetrwała trudów robót i bicia ze strony oprawców. Kilka miesięcy później przeprowadzono transport ludności żydowskiej do warszawskiego getta.
Ponad 1400 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego trafiło do Warszawy. Ich późniejsze losy były dramatyczne. Większość zginęła w komorach gazowych w Treblince. Przeżyło około 200 osób.
Pamięć o tamtych dramatycznych doświadczeniach trwa. 30 stycznia 2022 roku na placyku przy ulicy Bolesława Prusa odbyła się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę likwidacji pruszkowskiego getta. Warto dodać, że na tym terenie przed wojną mieściła się bożnica i mykwa. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Pruszkowa Paweł Makuch, starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, dyrekcja Muzeum Dulag 121 oraz Książnicy Pruszkowskiej i przedstawiciele samorządów.
Organizatorami wydarzenia byli: Książnica Pruszkowska, Muzeum Dulag 121 oraz pan Marian Skwara.
Napisz komentarz
Komentarze