To, w jakiej lokalizacji wybierzemy działkę, jaka będzie jej powierzchnia oraz specyfika wpłynie na proces budowy domu, wybór projektu, a w konsekwencji określi, jak będzie nam się mieszkało w domu naszych marzeń. Jednak podczas zakupu działki należy pamiętać o kwestiach, związanych z jej statusem prawnym. W przeciwnym razie może okazać się, że niedopatrzenia z naszej strony nie tylko mogą utrudnić budowę domu, ale nawet przekreślić nasze plany, bowiem działki nie będzie można zabudować.
Przybywa osób, które przenoszą się na obrzeża warszawskiej aglomeracji. Wybierają lokalizację, w której funkcjonowanie jest spokojniejsze, bezpieczniejsze i co ważne mniej kosztowne. Samorządy w dużej mierze zapewniają te warunki. Dobra jakość usług publicznych, coraz łatwiejszy i szybszy dojazd do Warszawy powoduje, że każdego roku przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych. Rodzi to konieczność sprostania wyzwaniom w zakresie zapewnienia na wysokim poziomie infrastruktury dla obecnych i przyszłych mieszkańców.
Kiedy zatem znajdziemy już działkę lub mieszkanie, które spełniają nasze oczekiwania, jest kilka kwestii, które wymagają szczegółowej weryfikacji przed ewentualnym zakupem gruntu. Przede wszystkim wybór działki powinno poprzedzić ustalenie, jaki dom na działce będziemy chcieli postawić. Pozwoli to na określenie naszych oczekiwań wobec działki, a także w przybliżeniu jej lokalizacji. Kiedy znajdziemy już działkę, która zdaje się być odpowiednia, konieczne będzie przede wszystkim zweryfikowanie kwestii własności gruntu oraz przeznaczenia działki.
Czytaj także: Skorzystaj z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych
Sprawdzamy księgę wieczystą - KW.
W celu potwierdzenia, że sprzedający posiada prawo do zbycia działki, konieczne będzie zapoznanie się z treścią prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Księgę sprawdzimy w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl. Status prawny działki jako punkt wyjścia do jej ewentualnego zakupu. Uwaga: możemy starać się o pozwolenie na budowę, posiadając grunty rolne, jednak jest to długotrwały proces i nie mamy żadnej gwarancji powodzenia. W związku z tym bezpieczniejszą opcją jest zakup działki, która ma status budowlanej, bez konieczności zajęcia się formalnościami, niezbędnymi do ewentualnego przekształcenia.
Sprawdzamy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - MPZP
Jeżeli interesująca nas działka objęta jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego MPZP wówczas konieczne będzie jego sprawdzenie, co wstępnie można zrobić w Internecie, na stronach urzędów. W planie znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń zabudowy na danym obszarze. To kolejny ważny punkt na liście, bez sprawdzenia którego nie warto decydować się na zakup działki, ponieważ wówczas jest to transakcja niepewna. W MPZP możliwe jest uzyskanie informacji co na danym gruncie może się znajdować. Mimo, że może nam się wydawać, że wybrana działka ma dostęp do drogi, mediów oraz jest terenem bezpiecznym, to w rzeczywistości w gminnym planie może ona figurować, jako teren całkowicie wyłączony z zabudowy jednorodzinnej czy nawet usługowej.
Co jeszcze sprawdzamy?
Na pewno dojazd do działki oraz media, znajdujące się na działce lub w pobliżu. Dojazd do działki w postaci drogi jest konieczny nie tylko ze względu na aspekt formalno-prawny, ale również z oczywistego powodu, jakim jest konieczność fizycznego dostania się do działki najpierw podczas budowy domu, a następnie podczas mieszkania w nim. Jeśli nie działka nie ma już istniejącego połączenia z drogą publiczną, to konieczne będzie znalezienie alternatywnej możliwości, która rozwiąże problem braku dojazdu do działki. Istnieje możliwość wystąpienia o służebność przejazdu. Wówczas konieczne jest wystąpienie o możliwość korzystania z drogi dojazdowej, należącej do właściciela sąsiedniego gruntu Można również dokonać zakupu już wydzielonej drogi lub zakup części gruntu, z której będziemy mogli samodzielnie utworzyć drogę dojazdową. Warto zatem zainwestować w usługi geodety, który na nasze zlecenie oprócz siatki dróg dojazdowych ustali np. rodzaj gleby, znajdującej się pod wierzchnią warstwą gruntu.
Napisz komentarz
Komentarze