Przypomnijmy, w zbudowanym na początku XX wieku budynku, ma powstać interdyscyplinarne centrum edukacji kulturalnej. Po zakończeniu remontu dachu polegającego m.in. na wymianie i wzmocnieniu jego konstrukcji czas na wnętrza obiektu: stropy, fundamenty, ściany nośne. Także to, co zazwyczaj podziwiamy w zabytkach, czyli elewacja i inne elementy, które pozwalają odtworzyć dawne piękno obiektu, poddane zostaną teraz pracom budowlanym.
– Z sześciu ofert, które wpłynęły na przetarg, wybraliśmy trzy, które w niewielkim stopniu przekraczały dotacje, jaki na ten cel miasto zdobyło – powiedział wiceburmistrz Marcin Bąk. – Wygrała forma, która oferowała m.in. długi czas rękojmi, gdyż ten daje nam możliwość egzekwowania napraw bez generowania dodatkowych kosztów – dodał.
Wiceburmistrz wyjaśnił też, że dopiero po przyznaniu w piątek przez rade miasta brakujących do przeprowadzenia inwestycji środków, możliwe staje się podpisanie umowy z wykonawcą.
Odmładzanie i witalizacja
Aby w Willi Waleria można było stworzyć interdyscyplinarne miejsce edukacji kulturalnej, konieczny jest remont, który obejmie m.in. osuszenie i zabezpieczenie oraz wzmocnienie fundamentów, wzmocnienie i naprawę ścian nośnych, wykonanie konstrukcji szybu windowego, wzmocnienie konstrukcji stropów, wzmocnienie nadproża na poddaszu, wykonanie konstrukcji sufitów podwieszonych poddasza. Remont obejmie także stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną, ścianki działowe, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, tynki i okładziny wewnętrzne, podłogi i posadzki, ślusarkę, malowanie, elewację.
– Koszty i zakres remontu są znaczne także dlatego, że Waleria zbudowana została, jako budynek mieszkalny, a ma stać się budynkiem użyteczności publicznej. Parametry konstrukcyjne willi po remoncie muszą więc spełniać normy bezpieczeństwa budynków użyteczności publicznej – wyjaśnia wiceburmistrz. – Nie tylko stropy, ale także fundamenty są dla tego celu zbyt słabe. Dlatego podczas remontu trzeba je będzie wzmocnić i to w technologii właściwej dla okresu budowy Walerii, a więc glinianymi bloczkami.
Remont zakończy wreszcie dewastację willi. Ponieważ wiele prac będzie prowadzonych wewnątrz budynku, będzie można go rozpocząć już jesienią. Nowością, która pojawi się w tym zabytkowym budynku, będzie centralne ogrzewanie i winda. Rewitalizacja obiektu obejmie także park otaczający wille.
Napisz komentarz
Komentarze