Chętnie odwiedzamy lasy i rozkoszujemy się ich pięknem. Są to miejsca, gdzie można zrelaksować się i wyciszyć. Wielu osobom leży na sercu dobro miejsc zielonych. Dbamy o las, który ma wiele ważnych funkcji dla ludzi. Przede wszystkim oczyszcza powietrze, jest naturalnym regulatorem gospodarki wodnej. Las jest także miejscem życia wielu gatunków zwierząt i roślin.
W ostatnim czasie pojawiły się obawy dotyczące Lasu Młochowskiego. Mieszkańcy i miłośnicy przyrody zaniepokoili się planami dotyczącymi planowanych prac terenowych. - Tylko wzdłuż ulicy Młochowskiej, przy głównym żółwińskim wejściu do lasu, planowana jest wycinka i pozyskanie prawie półtora tysiąca metrów sześciennych drewna. W okolicach placków wzdłuż Białej drogi - ponad pół tysiąca. Pod Nadarzynem - kolejne ćwierć tysiąca. Nawet w najbliższych okolicach rezerwatu, praktycznie pod nosem mieszkańców Podkowy las będzie cięty i rżnięty - napisano na stronie Inicjatywa Las Młochowski.
Mając na uwadze niepokoje społeczne Nadleśnictwo Chojnów postanowiło wyjaśnić sprawę. Leśnicy podali wykaz planowanych cięć pielęgnacyjnych i odnowieniowych w Leśnictwie Sękocin, Leśnictwie Chojnów, Leśnictwie Dobiesz, Leśnictwie Uwieliny, Leśnictwie Podkowa Leśna, Leśnictwie Młochów, Leśnictwie Bogatki, Leśnictwie Góra Kalwaria. - Widniejące w wykazie cięć symbole rębni są zapisami oryginalnymi zawartymi w Planie Urządzania Lasu. Przed uruchomieniem poszczególnych pozycji będą one poddawane weryfikacji pod kątem możliwości realizowania bardziej złożonych cięć z grupy rębni IV (rębnia stopniowa, gniazdowa udoskonalona) poprzez zastosowanie cięć częściowych zakładających w większym stopniu wykorzystanie istniejących nalotów i podrostów. Zastrzegamy równocześnie, że wprowadzenie zmian w ciągu roku w sposobie realizacji danej powierzchni (poprzez modyfikację sposobu cięć) lub braku realizacji niektórych pozycji (np. z powodu niedostępności powierzchni zaplanowanych), może skutkować realizacją pozycji dodatkowych (zastępczych) - informuje nadleśnictwo.
Korzystanie z zasobów lasu
Leśnicy wyjaśniają, że użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów. Chodzi o pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, pozyskanie choinek czy zbiór roślin lub ich części dla przemysłu farmaceutycznego. - Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich biologiczną trwałość w długiej perspektywie czasu - tłumaczy Nadleśnictwo Chojnów.
Czytaj również: Ruszyła sprzedaż węgla w gminie Nadarzyn
Napisz komentarz
Komentarze