„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” - pisał w jednej ze swoich fraszek Jan Kochanowski. Zdrowie jest jedną z kluczowych wartości w naszym życiu. Ciągle powtarzamy, że jest ono fundamentem naszych działań. Zdrowie pojawia się również jako jeden z głównych elementów życzeń imieninowych czy świątecznych. Pamiętajmy, że podstawą jest nasza troska o stan organizmu. Profilaktyka, badania, dieta i aktywność to elementy, które wpływają na nasze zdrowie.
W gminie Michałowice prowadzone są programy profilaktyczne, które mają wspierać mieszkańców. Obecnie samorząd realizuje program szczepień dziewczynek i chłopców przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Odpowiada on za rozwój wielu nowotworów. - Zgodnie z wytycznymi krajowymi i międzynarodowymi w programie mogą być szczepione dzieci w wieku 13–14 lat. W 2022 r. pełen cykl szczepienia (dwie dawki) przyjęło 107 młodych mieszkańców gminy z 357 takich osób. Program kontynuujemy w tym roku - przedstawia Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.
Jak ważne są to zagadnienia mieszkańcy mogą dowiedzieć się podczas spotkań edukacyjnych z lekarzem. Pierwsze miało miejsce 17 stycznia. Kolejne zaplanowano 6 lutego o godz. 19.00 w urzędzie gminy Michałowice w Regułach przy al. Powstańców Warszawy 1.
Szczepienia
W przychodniach na terenie gminy odbywają się szczepienia przeciwko grupie. Są bezpłatne dla osób powyżej 60. roku życia, które objęte są pomocą GOPS-u, a także rencistów, rolników pobierających emerytury rolnicze. W 2022 roku ze szczepień skorzystało blisko 400 osób.
Mieszkańcy po 50. roku życia mogą skorzystać ze szczepień przeciwko pneumokokom. - W 2022 r. zaszczepiło się blisko 600 osób. W 2023 r. program będzie kontynuowany. Aby z niego skorzystać, zapraszam do przychodni Amedica w Granicy - podaje wójt Pachecka.
Napisz komentarz
Komentarze