W obecnym roku grunt w Piastowie nie stracił na wartości. Chociaż mieszkańcy miasta mogą być zaskoczeni, ziemia w ich gminie jest najwyżej wyceniania w całym kraju.
- Przede wszystkim działek na sprzedaż w Piastowie jest bardzo niewiele. To jeden z głównych przyczyn wysokich cen. Ponadto miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Graniczy z Warszawą i posiada świetną komunikację – informuje nas Małgorzata z agencji Kubiak Nieruchomości, biurem, które od lat specjalizuje się w pośredniczeniu na rynku nieruchomości w powiecie pruszkowskim.
Komunikacja
Mieszkańcy Piastowa mogą dostać się do stolicy dzięki Kolei Mazowieckiej, Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawska Kolej Dojazdowa lub za pomocą autobusów Zarządu Transportu Miejskiego. Z miasta jest również bezpośredni wjazd na autostradę. Często dojazd do centrum Warszawy zajmuje krócej piastowianom, niż mieszkańcom niektórych dzielnic stolicy, takich jak Białołęka czy Targówek. Dzięki transportowi publicznemu oraz sieci dróg również podróż w przeciwną stronę, do Pruszkowa, Grodziska czy nawet Łodzi, nie jest kłopotliwa.
- Piastów śmiało można nazwać sypialnią Warszawy. Ma to swoje wady, ale również zalety. Mieszkamy obok stolicy. Jeżeli chcę pojechać do teatru, muzeum, zoo, restauracji czy kina, to nie stanowi to dla mnie żadnego problemu. Z drugiej strony często jeżdżę z rodziną w weekendy do aquaparku w Łodzi. Nieraz bywamy w Grodzisku Mazowieckim, gdzie są bardzo fajne parki i stawy lub na place zabaw w Pruszkowie. W Piastowie nie ma wielu atrakcji, jednak mamy świetny dojazd do interesujących miejsc – mówi nam Łukasz, mieszkaniec miasta.
Zabudowanie
- Komunikacja to nie jedyne plusy gminy. Miasto nie utraciło swojego rodzinnego oblicza, co stało się z wieloma innymi miejscowościami pod Warszawą. Tutaj nie mieszka się „okno w okno”. Mamy dużo starszego budownictwa. Wówczas stawiało się budynki inaczej, z uwzględnieniem przestrzeni między blokami – dodaje nam pani Małgorzata.
W połowie poprzedniego roku cena gruntów w Piastowie sięgała około 770 zł za metr kwadratowy. Do końca 2022 wartość wzrosła.
Rynek nieruchomości
- Obecnie ceny ziemi w gminie wahają się pomiędzy 900 a 1000 zł za metr. Ceny prawie do końca poprzedniego roku wzrastały, dopiero pod koniec 2022 się zatrzymały. Ze względu na zmiany zasad dostawania kredytów, a także wzrostu stop procentowych w bankach, sprzedaż nieruchomości trochę się zmniejszyła. Ceny natomiast nie zaczęły maleć, ale przestały wzrastać. Obecnie początek roku jest bardzo dobrym okresem na rynku nieruchomości, handel znów „odżył” – kontynuuje pani Małgorzata.
Po wybuchu pandemii choroby COVID-19 i przymusowych lockdownach, ludzie zaczęli doceniać komfort posiadania własnej działki. Wielu postanowiło zamienić mieszkanie na dom, gdzie byłoby łatwiej przetrzymać kolejne obostrzenia. Taka tendencja trwała przez prawie rok. Obecnie jednak w najbardziej poszukiwane są znów mieszkania.
- To oczywiście wynika z kosztów. Domy na ogół są droższe i w tym momencie wielu naszych klientów nie stać na nie. Dlatego najlepiej sprzedają się małe mieszkania. Są one również zwykle tańsze w utrzymaniu, co jest ważnym argumentem ze względu na podwyżki wszystkich mediów. Często również łatwiej sprzedać samą działkę, gdzie można postawić wymarzoną, energooszczędną budowlę niż dom – podsumowuje pani Małgorzata.
Wady i zalety
Przeglądając fora mieszkańców gminy w mediach społecznościowych można przeczytać wiele negatywnych uwag dotyczących Piastowa. Większość skupia się na tym, że w mieście jest niewiele atrakcji i miejsc pracy, a sama gmina rozwija się bardzo powoli. Mieszkańcy muszą pamiętać, że mimo wielu wad, życie w Piastowie ma wiele plusów, dzięki którym nieruchomości tutaj, a przede wszystkim działki, stały się najcenniejsze w całym kraju.
Napisz komentarz
Komentarze