Reklama

Ekologiczne programy dla mieszkańców

287 wymienionych kopciuchów, ponad 13,5 tys. m2 usuniętego eternitu, 517 mieszkańców zbierających deszczówkę - to statystyki z realizowanych przez gminę Michałowice programów sprzyjających ochronie środowiska.
Ekologiczne programy dla mieszkańców
Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji

Autor: Artur Szpuda

Coraz więcej mówi się o zachowaniach proekologicznych. Dotyczy to zarówno najmłodszych, ale i także starszych. Przede wszystkim należy zacząć od własnej postawy, czyli segregowania śmieci, zmniejszenia zużycia wody czy korzystania z ekologicznych środków transportu.

Również samorządy wdrażają rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Wśród  nich znajduje się gmina Michałowice. Mieszkańcy mogą korzystać z Lokalnego Programu Piecowego. - W 2019 roku opracowaliśmy Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), którego jednym z planów była wymiana 41 pieców tzw. „kopciuchów” rocznie przez 7 lat. Łącznie: 287 „kopciuchów”. Różnymi skutecznymi metodami osiągnęliśmy ten wynik nie w 7, a w 5 lat. Rok 2022 zamknęliśmy bowiem 288 wymianami, tym samym o 1 sztukę przekraczając założenia planu 2 lata przed założonym terminem. Rok 2022 był bardzo trudny i niepewny (kryzys energetyczny i gospodarczy, wojna za naszą wschodnią granicą, niedostępność paliw, rosnąca inflacja). Widać to było po ilości złożonych wniosków. Po rekordowym 2021 r. w którym wymieniono aż 95 pieców węglowych na bardziej ekologiczne kotły gazowe i elektryczne, ilość wymian w roku 2022 spadła do 46 - przedstawia Katarzyna Stygińska z Urzędu Gminy Michałowice.

Azbest i wodołapacz

W gminie Michałowice można uzyskać dotację na usuwanie i utylizację odpadów zawierających azbest. Program działa od 2011 roku, jednak od 2015 roku jest realizowany na korzystniejszych zasadach. Dotacja udzielana jest z góry. Dotychczas usunięto 13,5 tys. m2 eternitu. Kwota dofinansowań to ponad 294 tysiące złotych.

Od 2020 roku w gminie Michałowice działa program Wodołapacz. - Jest to program udzielania dotacji celowej do zakupu systemu deszczowego. Już dziś, 517 mieszkańców zbiera deszczówkę dzięki gminnej dotacji, dbając tym samym zarówno o środowisko naturalne (deszczówka jest przyjazna dla środowiska – nie zawiera chloru; mniejsze zużycie wody), jak i domowy budżet (darmowe źródło wody). W 2023 roku planujemy - ze względu na duże zainteresowanie programem – kontynuację programu „Wodołapacz”. Ruszy również  nowy program dotacyjny do zakupu kompostowników - przekazuje urząd gminy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!