W obecnych czasach policja notuje ogromny wzrost tak zwanych przestępstw gospodarczych. Pod tą nazwą w większości ukrywają się oszustwa. Najwięcej jest tych popełnionych za pomocą internetu i telefonów.
W 2022 roku w samym Piastowie zgłoszono 267 spraw związanych z oszustwem. Dla porównania „zwykłych” kradzieży było ponad połowę mniej (108).
- Takie sprawy są niestety bardzo trudne do wykrycia i są ogromnym wyzwaniem dla policji w całym kraju – zauważył podczas sprawozdania przed radą miasta, komendant policji w Piastowie podinspektor Dariusz Kruziewicz.
Metod oszust jest bardzo wiele. Policja ostrzega przed tymi najbardziej popularnymi.
Metoda na wnuczka
Oszust dzwoni do swojej ofiary i prowadzi rozmowę w taki sposób, aby ta uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny. Często prowokuje ją, aby podała imię kogoś z bliskich, aby następnie "uwierzytelnić" się przed rozmówcą. Później przestępca prosi, aby ofiara przekazała obcej osobie pieniądze, które mają trafić lub pomóc komuś z rodziny. To oczywiście kłamstwo.
Metoda na policjanta
Oszust dzwoni i podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Informuje, że pieniądze ofiary są w niebezpieczeństwie i aby je zabezpieczyć, należy wypłacić gotówkę i przekazać odpowiednim służbom. Czasami osoba jest przekonywana, że pieniądze mają posłużyć jako dowód w sprawie lub pomóc w śledztwie. To oczywiście oszustwo. Należy pamiętać, że policjanci oraz inni funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Odmiana tej metody to telefon od "pracownika banku". W tym przypadku oszust przekonuje, że oszczędności są zagrożone i każe albo oddać konkretnej "policji", albo prosi o hasła zabezpieczające konto, aby ochronić pieniądze. Przypomnijmy, że pracownik banku nigdy nie prosi o dostęp do konta.
Zobacz także:
Metoda na blika
Oszust zdobywa najpierw hasło do profilu konta znajomego ofiary w mediach społecznościowych, a następnie w jego imieniu prosi o przesłanie kodu do autoryzacji płatności mobilnej. Na ogół przestępcy usprawiedliwiają swoją prośbę historią o niedziałającej karcie np. z powodu przekroczenia terminu jej ważności. Zawsze w takich przypadkach warto zadzwonić do znajomego, który rzekomo prosi nas o pomoc, lub, jeżeli nadal mamy wątpliwości, zgłosić się na policję.
Metoda na kryptowaluty
Oszust za pomocą fałszywych serwisów internetowych podszywa się pod pośrednika i oferuje ułatwienie w inwestycjach. Obiecując duży i szybki zysk, przestępca nakłania ofiary do przekazania pieniędzy.
Metoda na zdalny pulpit
Podobna metoda oszustwa jak poprzednia, jednak oszust nie prosi o przekazanie pieniędzy, tylko nakłania do zainstalowania nieznanego programu. Czasami, zamiast namawiać do inwestycji, przestępcy informują o aplikacji ułatwiającej np. "konsultacje bankowe". Po zainstalowaniu oprogramowania, przestępcy mają dostęp do naszego konta w banku. Pamiętajmy, aby nigdy nie otwierać nieznanych linków na naszych komputerach lub telefonach.
To tylko niektóre z metod działania oszustów. Przestępcy codziennie wymyślają nowe sposoby, jak pozbawić nas oszczędności, dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość zagrożenia. Ostrożność i krytycyzm to nasze najważniejsze bronie w walce z oszustami.
Napisz komentarz
Komentarze