Trasa rowerowa wzdłuż północnej strony rzeki Raszynki prowadzi od al. Powstańców Warszawy w Regułach do ul. Kasztanowej w Michałowicach-Wsi. Ścieżka ma nawierzchnię asfaltową i liczy ponad 2,6 km długości.
Wzdłuż ścieżki posadzone zostały drzewa m.in. wierzby, typowe dla mazowieckiego krajobrazu. Niestety jeszcze zbyt młode, by dawać cień podróżnym. Jadąc na rowerze wzdłuż Raszynki słyszymy śpiewające w zaroślach ptaki oraz uczestniczymy w prawdziwym koncercie żab, dobiegającym z trzcin porastających brzegi rzeki. Na polu w połowie trasy może nas zaskoczyć niezwykły widok: kilkanaście bocianów szukających pożywienia wędruje po łące.
Jadąc dalej, mijamy zbiornik retencyjny, przy którym spotkać można odpoczywających mieszkańców, a także ojców uczących synów, jak zarzucać wędkę. Mijamy także prywatne pole golfowe należące do Komorowa.
Piątka na piątkę z Michałowic
Jadąc od strony alei Powstańców Warszawy, czeka nas dodatkowe wzruszenie, gdyż tam dowiadujemy się z tablicy informacyjnej, że ścieżka nosi imię Piątki z Michałowic, a więc upamiętnia młodych mieszkańców tego terenu, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Dwóch z nich zginęło.
Dodajmy dla miłośników historii, że tablica pamiątkowa poświęcona tym bohaterom, została odsłonięta w 78. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego w Michałowicach przy ul. Raszyńska 34 przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta.
Jeśli jedziemy od strony tablicy informacyjnej do alei Powstańców Warszawy mamy kilka możliwości dalszej trasy. Może skręcić w Aleje i pojechać dalej w stronę Urzędu Gminy aby przed nim skręcić w lewo w asfaltową ścieżkę rowerową.
Prowadzi ona do placu zabaw i górki przeznaczonej dla miłośników sportów zimowych, a konkretnie jazdy na sankach, w lecie pełniącej funkcje malowniczego punktu widokowego. Tam można odpocząć i posilić się.
Dalej ścieżką Raszynki
Możemy także z alei Powstańców Warszawy nie skręcać w stronę Urzędu Gminy, ale jechać dalej prosto ze skrzyżowania ścieżką prowadzącą wzdłuż Raszynki, która niedaleko wpada do Utarty.
Na tej trasie dzięki tablicom informacyjnym poznać można bliżej przyrodę tego malowniczego terenu. A potem wrócić do Pruszkowa, Michałowic.
Napisz komentarz
Komentarze