Falenty położone przy Rezerwacie Przyrody Stawy Raszyńskie i za Aleją Hrabską, która jest uznana za Pomnik Przyrody, znajdują się o rzut beretem od Warszawy. Tymczasem zobaczyć tu można czaple siwe i inne rzadkie ptaki, nawet nie wysiadając z samochodu, po prostu wracając z pracy do domu groblą wzdłuż stawów. Tymczasem, gdyby nie społeczny komitet walczący o zachowanie tego miejsca, nie wielu by o rezerwacie i alei wiedziało. Co więcej za parę lat mogłyby one stracić swój wyjątkowy charakter.
Aleja jesionów i klonów
W marcu 2023 r. jeden z mieszkańców przyniósł do siedziby Społecznego Komitetu Ochrony Falent (SKOF) wypłowiałą tablicę z napisem „Pomnik przyrody – prawem chroniony Aleja Zabytkowa podlegająca szczególnej ochronie”. Ponieważ takich oznakowań na alei nie było od lat, społeczny komitet zwrócił się do starosty pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzy, w którego gestii pozostaje aleja Hrabska – jako „droga powiatowa”, z prośbą o odtworzenie tablic i ponowne oznaczenie zabytkowej Alei.
Ponieważ obecnie to gmina odpowiada za oznakowanie zabytkowych obiektów, znajdujących się na jej terenie, starosta w czerwcu 2023 r. wystąpił do gminy o stosowne oznaczenie tego Pomnika Przyrody.
Zapomniano, że to pomnik
Jak czytamy na stronach SKOF (skof.org.pl), okazało się, że gmina nie uznawała Alei Hrabskiej – jednego z najcenniejszych obiektów przyrodniczych, jakie znajdują się na jej terenie – za pomnik przyrody. Aby więc tablice mogły zostać ustawione, Rada Gminy Raszyn musiała przyjąć uchwałę o ustanowieniu „Pomnika przyrody – alei jesionów wyniosłych – rosnących wzdłuż Alei Hrabskiej”. Rada zrobiła to w sierpniu tego roku.
Dzięki temu ochroną został objęty starodrzew rosnący z obu stron szosy pomiędzy strumieniem a drogą dojazdową do siedziby Instytutu Technologiczno -Przyrodniczego.
Drzewa wymagają pomocy
Aleja na grobli stawów Falenckich ma już prawie 200 lat. Dwa lata temu na wniosek starosty Pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzy zinwentaryzowano i zbadano stan tworzących aleję jesionów wyniosłych. Niestety jak informuje SKOF dziś stan większości drzew nie jest dobry. Powodem jest zwiększony ruch samochodowy, położenie instalacji oświetlenia ulicznego, zmiany poziomu wód gruntowych oraz wiek drzew.
Obecnie aleja Hrabska poddawana jest pielęgnacji, a szpaler tworzących ją drzew jest odtwarzany. W miejsce powalonych lub wyciętych ze względów bezpieczeństwa drogowego drzew posadzono właśnie 12 sadzonek jesionów wyniosłych.
Na początkowym odcinku alei Hrabskiej (od strony alei Krakowskiej do budynku dawnej stróżówki pałacu) króluje inny gatunek – klon srebrzysty. Właśnie uzupełnione zostały straty w szpalerach poprzez nasadzenie tu 8 klonów srebrzystych. Latem młodzież ze szkoły w Sękocinie posadziła na tym odcinku kolejne 6 sadzonek podrośniętych klonów srebrzystych.
- Społeczny Komitet Ochrony Falent zabiega o rozbudowę dróg w okolicy, tak by z czasem odciążyć cenną i piękną zabytkową drogę przebiegającą przez środek Rezerwatu Przyrody Stawy Raszyńskie – dodaje dr Wojciech Rogowski ze SKOF – Aleja Hrabska nie jest tylko zabytkiem, jak wspaniale może służyć mieszkańcom i turystom pokazał, chociażby wrześniowy Eko-Piknik, podczas którego była głównym miejscem wspólnego świętowania, a więc także integracji mieszkańców - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze