Systematycznie organizuje też pokazy nieba dla uczniów i dorosłych oraz konkursy. Okazuje się, że miłośników astronomii jest dużo i mają pole do działania. Do dzisiaj Pracownia Komet i Meteorów - organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski, poszukuje fragmentu meteorytu, którego część została sprzedana na grodziskim targowisku w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jeden kawałek meteorytu zmienił wtedy właściciela, drugi ciągle jest poszukiwany. Co więcej, sprzedawca miał świadomość, że sprzedaje pozostałość ciała niebieskiego, które dotarło na naszą planetę. Jednym zdaniem – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.
Jak przekonuje fizyk jądrowy Zbigniew Tymiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, poszukiwanie meteorytów to jak zbieranie grzybów w lesie. A że przelatują nad naszymi głowami na Mazowszu, potwierdzają to meteoryty znalezione w sierpniu 1994 roku w Baszkówce koło Piaseczna czy w Leoncinie, gdzie spadł na dach domu w 2012 r. Zresztą meteorytom nadaje się nazwy miejscowości lub miejsca, w którym spadły. Tak więc na pytanie czy są meteoryty w pobliżu Grodziska Mazowieckiego odpowiedź może być tylko twierdząca. Oczywiście meteoryty oraz ich fragmenty można kupić w internecie, także tych znalezionych pod Czelabińskiem w Rosji w 2013 r., ale trzeba uważać żeby się nie naciąć i nie trafić na … zwykły kamień.
Zresztą w planetarium i obserwatorium astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, również znajduje się ekspozycja z meteorytami. Na otwarte pokazy nieba przyjść może każdy. Należy tylko obserwować media społecznościowe grodziskiej placówki. Tam pojawiają się informacje na temat terminów.
Napisz komentarz
Komentarze