Ostatnie mediacje prowadzone w ubiegłym roku w ramach sporu zbiorowego pomiędzy Zarządem Spółki pomiędzy Zarządem Spółki WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce zakończyły się fiaskiem. 10 stycznia odbyła się ostatnia tura rozmów. – Podczas wielogodzinnych negocjacji dotyczących spełnienia żądań płacowych strony związkowej na rok 2024, porozumienie nie zostało osiągnięte – informuje Zarząd Spółki WKD. Tym samym zakończyły się mediacje w ramach sporu zbiorowego prowadzonego od 2023 roku.
Po strajku ostrzegawczym strajk generalny
Przypomnijmy, że 15 listopada ubiegłego roku maszyniści WKD przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Od godziny 6 do 8 zatrzymali ruch pociągów na całej trasie, o czym pisaliśmy w „Przeglądzie Regionalnym”. Dla tysięcy dojeżdżających na trasie od Grodziska Mazowieckiego, przez Podkowę Leśną, Komorów, Michałowice czy Pruszków to był jednodniowy problem. Teraz zapowiadany jest strajk generalny do odwołania. Pociągi WKD nie będą jeździć od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00. Pierwszy dzień strajku to czwartek, 18 stycznia.
Postulaty nie zostały spełnione
– Zarząd spółki nie miał nic do zaproponowania, mając od trzech miesięcy świadomość, że oczekiwania pracowników są na tym poziomie, czyli 800 złotych. Planując budżet na nowy rok nie uwzględnił postulatów związku – mówi Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.
Związkowcy domagali się 800 zł podwyżki od 1 stycznia tego roku . Zarząd WKD przedstawił propozycję podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w kwocie co najmniej 500 zł od 1 kwietnia 2024 roku – czytamy w komunikacie spółki. Pieniądze na ten cel zostały zagwarantowane. – My wykorzystaliśmy wszelkie narzędzia, gdyby były inne możliwości, zgodnie z ustawą, to wykorzystalibyśmy je. Pozostaje nam strajk generalny – dodaje Sławomir Centkowski. Trzeba mieć świadomość, że to nie będą tylko cztery godziny utrudnień w porannym i popołudniowym szczycie. Na pytanie w jaki sposób będzie przywracany ruch po godzinie 8 wiceprezydent ZZMK mówi krótko:– Przewiduję potężny chaos .
Reakcja samorządów
– W związku z zapowiedzią strajku generalnego przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce poprosiłam o rozmowę i wyjaśnienie sytuacji Członka Zarządu Pana Tomasza Trettera – informuje w mediach społecznościowych Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice. Jako reprezentant samorządu będącego właścicielem WKD wójt zwróci się do Spółki pisemnie o zapewnienie dojazdu mieszkańcom komunikacją zastępczą w godzinach strajku.
Obie strony liczą jeszcze na rozwiązanie sporu. Zarząd spółki WKD pozostaje otwarty na dalsze rozmowy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce w celu załagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia, biorąc pod uwagę ogólną sytuację finansową przedsiębiorstwa – informuje spółka. 17 stycznia, w środę, zorganizowane ma być jeszcze jedno spotkanie, które odbędzie się w trybie pozamediacyjnym. – Za pięć dwunasta jesteśmy gotowi podpisać porozumienie – mówi „ Przeglądowi Regionalnemu” Sławomir Centkowski, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze