Jeden z najlepszych aktorów i twórców kultury w naszym kraju oraz od 30 lat mieszkaniec Podkowy Leśnej – Daniel Olbrychski, 9 lutego br. został odznaczony medalem „Zasłużony dla Województwa Mazowieckiego”. Nagroda i medal przyznawana jest przez Sejmik Województwa Mazowieckiego za szczególne zasługi dla rozwoju Mazowsza.
–Jest aktorem, który wniósł niepowtarzalny wkład w rozwój polskiego kina oraz wzbogacił światową kinematografię. Jako aktor teatralny jego interpretacje zawsze emanują głębią emocji, precyzją wykonania i niezwykłą charyzmą. D. Olbrychski potrafi zaskoczyć, poruszyć i przekonać nas do prawdziwości swoich postaci, co sprawia, że każde jego przedstawienie jest niezapomnianym przeżyciem. Niezależnie od tego czy występuje na scenie czy w filmie, czy w telewizji, zawsze wykazuje się profesjonalizmem, pasją i niezłomnym oddaniem sztuce. Jego praca stanowi wzór dla przyszłych pokoleń artystów, inspirując ich do osiągania doskonałości i poszukiwania nowych wyzwań w swojej twórczości – czytamy w uzasadnieniu.
D. Olbrychski na ekranie zadebiutował w 1963 r. jak dziewiętnastoletni student PWST w wojennym filmie „Ranny w lesie”. Prawdziwym odkrywcą jego talentu był Andrzej Wajda, który powierzył mu główną rolę w filmie „Popioły”. W latach 1975-1975 wystąpił w legendarnych ekranizacjach polskiej literatury – w „Potopie”, w którym wcielił się w postać chorążego Andrzeja Kmicica u boku Małgorzaty Braunek. Kolejną produkcją była „Ziemia obiecana”. Wystąpił w filmach również innych najpopularniejszych polskich reżyserów, takich jak Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Stanisław Bareja czy Krzysztof Kieślowski. Wystąpił w 135 filmach fabularnych i serialach, 44 teatrach telewizji, 32 sztukach teatralnych i 75 filmach fabularnych zagranicznych.
Nagrodę D. Olbrychskiemu wręczyła m.in. Dorota Stalińska, który wystąpiła z nim w filmie „Ga, Ga. Chwała bohaterom”. Gratulując nagrody i medalu burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński podkreślił, że życzenia stu lat składane aktorowi mogą być niewystarczające, ponieważ jego ciotką była Irena Śmiałowska, jedna z najdłużej żyjących Polek, która dożyła 111 lat.
Nawiązując do nagrody „Zasłużony dla Mazowsza” D. Olbrychski recytował m.in. wiersz Władysława Broniewskiego, który w wierszu „Mój pogrzeb” pisał: „Mnie ta ziemia od innych droższa, ani chcę, ani umiem stąd odejść, tutaj Wisłą, wiatrami Mazowsza przeszumiało mi dzieciństwo i młodość. (…)”.
Okazuje się, że zawsze dobrze jest mieć marzenia ponieważ aktor podzielił się również refleksją, że ciągle jego marzeniem jest, aby zagrać w amerykańskim westernie. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali koncertu duetu skrzypcowego, który wykonał utwory z filmu „Ziemia obiecana”.
Napisz komentarz
Komentarze