Ważne jest to, że mogą o dotacje ubiegać się grupy nieformalne, czyli choć by sąsiedzi, którzy mają pomysł na wspólną akcję czy wydarzenie. Jednak musi ich być podpisanych pod projektem nie mniej niż troje. Mogą to także być trzy inne osoby, mające pomysł na wspólne działanie. Warunek jest tylko jeden wszyscy muszą być mieszkańcami Województwa Mazowieckiego.
Konkurs Mazowsze Lokalnie kierowany jest także do młodych organizacji, a więc działających nie dłużej niż pięć lat. Zgłaszane projekty mają dotyczyć działań, które rozpoczną się 1 czerwca, a potrwają nie dłużej niż sześć miesięcy. Pula środków to 651 tys. zł.
Po co i dlaczego?
W ubiegłym roku dotacje otrzymało 117 organizacji i grup nieformalnych. A w ciągu 10 lat działania Mazowsza Lokalnie dofinansowano 1250 projektów. Znalazły się między nimi festyny i pikniki, szkolenia dla matek – opiekunek dzieci z niepełnosprawnościami, kampania informacyjna o leczniczych właściwościach ziół, a także tworzenie przestrzeni dla młodzieży i dorosłych z problemami psychicznymi.
Celem programu jest wsparcie inicjatyw, które mają służyć dobru wspólnemu i zakładają współdziałanie mieszkańców przy ich realizacji, ale też wynikają z konkretnych potrzeb ludzi i ich otoczenia.
Wnioski na mikro dotacje można składać w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmuje projekty dotyczące „inicjatyw oddolnych”. Druga wspierające „rozwój organizacji”. Ważnym elementem „inicjatyw oddolnych” powinno być zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności bądź rozwiązania jakiegoś problemu, a także zapoczątkowanie pozytywnej zmiany społecznej, jak akceptacja dla odmienności.
Rozwój organizacji – to z kolei projekty wspierające nowo powstałe organizacje poprzez m.in. zakup sprzętu biurowego, oprogramowania komputerowego, a nawet koszty adaptacji lokalu, czy podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy.
Wnioski można złożyć na www.mazowszelokalnie.pl. Kontakt telefoniczny: +48 575 841 556 lub www.facebook.com/MazowszeLokalnie.
Napisz komentarz
Komentarze