Milanowianie znoszą, utrudnienia związane z remontami dróg z cierpliwością. Za to z coraz większym trudem przychodzi im znosić niedogodności wynikające z podróżowania ulicami, które wymagają remontu. Dlatego cieszy każda informacja o rozpoczęciu inwestycji drogowej.
Powiedzmy więc, że także ulica Sobieskiego wkrótce zyska nową nawierzchnię. Jak poinformowała nas była wiceburmistrz a dziś na powrót szefowa referatu inwestycji, Paulina Gawrońska, miasto kupiło już płyty, aby wyłożyć nawierzchnie tej ulicy. Niestety Sobieskiego jest zbyt wąska, aby kłaść tam asfalt. Nawet wjechanie tam i manewrowanie dźwigiem, konieczne do położenia płyt będzie trudne.
- W planach mamy także już zatwierdzone remonty ulic Grodeckiego, Leśny ślad, Spacerowej od Mickiewicza do Krasińskiego – te ulice będą wyasfaltowane – dodaje Gawrońska. - Czekamy na dofinansowanie remontu kolejnych ulic, czyli: Górnoleśnej i Kościuszki (od kościoła) gdzie planujemy zrobić nakładkę, czyli sfrezować istniejące nawierzchnie i nałożenia nowy asfaltu - wyjaśnia.
Plan całościowy poprawy stanu
Pisaliśmy o tym, że Milanówek potrzebuje planu remontu i budowy dróg. Że taki plan będzie opracowany. Z tego, co udało się nam, ustalić prace nad nim już się rozpoczęły. Prowadzi je Paulina Gawrońska, która rozpoczęła prace nad szczegółową tabelą, opisującą wszystkie nieutwardzone drogi w tym mieście – ogrodzie.
- Milanówek ma aż 43 km ulic gruntowych nieutwardzonych – mówi Paulina Gawrońska. – W tej tabeli każda z nich będzie opisana pod kątem m.in. tego, ile domów jest przy niej zamieszkanych. Jakiego typu jest to droga? Zbiorcza, która generuje ruch, czy lokalna, dojazdowa itd.? Ile ma połączeń z innymi drogami? Jeśli jest ślepa, będzie mniej ważną, niż ta, która ma pięć bocznych. Jaka jest szeroka? Wąskie drogi, jak na przykład Próżna nie dają wiele możliwości inwestycyjnych. Nie zawsze możliwe jest wykupienie gruntów od właścicieli, żeby je poszerzyć. Jeśli więc droga musi zostać wąska, to zasadniczo możemy położyć na niej płyty - wyjaśnia.
Tabela będzie też zawierała informacje o tym, na jakim gruncie jest ta droga? No na przykład drogi przy wyjeździe na Falęcin zrobione są na terenie grząskim. Kiedy tabela będzie wypełniona – poszczególnym drogom nadana ranga wynikająca z punktacji każdej rubryki - powstanie lista pierwszeństwa remontów. - I wtedy plan naprawy dróg będzie miał sens - dodaje Paulina Gawrońska. Nie będą to przypadkowe inwestycje, ale działania, które poprawią komfort komunikacji możliwie największej liczby mieszkańców - mówi.
Część dróg zostanie zapewne wysypana, co nie zawsze budzi zadowolenie mieszkańców, a nawet wiele uwag krytycznych. Czasem jednak to jedyna możliwość szybkiej poprawy dramatycznej sytuacji.
- Wysypaliśmy Bagnistą i Piaskową, która była w tak tragicznym stanie, że mieszkańcy są zadowoleni – mówi Gawrońska. - Piaskowa to boczna remontowanej właśnie ulicy Wojska Polskiego. Tam drogi są problematyczne, gdyż są wąskie. A to uniemożliwia zrobienie asfaltu. Podobnie jest z ulicą Rolną, Dowcip, Moniuszki, które mają po 3,5 metra szerokości – mówi.
Mieszkańcy i miasto wspólnie
Paulina Gawrońska zakłada także, że miasto będzie zbierać od mieszkańców informacje o stanie ulic i je weryfikować. Wykonany zostanie także przegląd dróg, w jakim są stanie. Paulina Gawrońska chciałaby zrobić go osobiście: – Żebyśmy mogli naprawdę zobaczyć co mamy - dodaje. - Do tej pory miasto zlecało takie przeglądy, ale to się nie sprawdzało. Dla nas istotne jest to, żebyśmy sami zobaczyli, z czym się mierzą ludzie - mówi.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze