Formy opodatkowania działalności gospodarczej
Formy opodatkowania działalności gospodarczej są różne i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności czy preferencje właściciela firmy. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to forma uproszczona, w której przedsiębiorca nie może pomniejszać osiąganych przychodów o koszty podatkowe, które poniósł.
Wiesz co to skala podatkowa? Jest to forma opodatkowania, która daje prawo do skorzystania z ulg, a także wspólnego rozliczania z małżonkiem. Możesz też pomniejszać osiągane dochody o koszty uzyskania przychodów. Kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Warto wiedzieć, że po przekroczeniu dochodu 120 000 zł, przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy według stawki 32%. Do tej kwoty jest to 12%.
Podatek liniowy z kolei to forma opodatkowania, którą można płacić miesięcznie lub kwartalnie. Obowiązuje tu jedna stawka podatku, bez względu na osiągnięty dochód. Wynosi 19%.
Zeznania roczne – co warto wiedzieć?
Każdy podatnik jest zobowiązany do składania urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym. Powszechnie jest to znane jako formularz PIT. Podstawowe deklaracje podatkowe można podzielić na:
- karty podatkowe (PIT-16A),
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
- podatkowa księga przychodów i rozchodów (PIT-36, PIT-36L),
- osoby prawne (CIT-8, CIT-8/0),
- firmy zatrudniające pracowników (PIT-4R, PIT-11 czy PIT-40),
- podatnicy VAT (VAT-7, VAT-7D, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK) i akcyzy (AKC-4/AKC-4zo).
Jeśli nie złożysz zeznania podatkowego w terminie, możesz skorzystać z czynnego żalu. Tu:
https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/czym-jest-czynny-zal przeczytasz więcej.
Obowiązek podatkowy – kogo dotyczy?
Obowiązek podatkowy dotyczy określonych jednostek, które są zobligowane do płacenia daniny na rzecz państwa lub jednostki terytorialnej od uzyskanych przychodów. Podatnikiem, zgodnie z Ustawą Ordynacja podatkowa, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Obowiązek podatkowy to zobowiązanie do płacenia podatku związanego z zaistnieniem określonego zdarzenia. Może to być na przykład wypłata wynagrodzenia czy zakup towaru. Każda umowa dotycząca zatrudnienia jest opodatkowana, nawet o dzieło. W tym wypadku kwotę wynagrodzenia zmniejsza się o koszty uzyskania przychodu. Od uzyskanej sumy musisz doliczyć podatek dochodowy. Dowiedz się więcej, jak wygląda rachunek umowa o dzieło.
Warto na bieżąco sprawdzać informacje dotyczące podatków, by nie być zaskoczonym nowymi zasadami lub daninami. Pozwoli Ci to lepiej zarządzać swoimi finansami i uniknąć nieprzyjemności związanych z niezrozumieniem obowiązków podatkowych.
Napisz komentarz
Komentarze