Figura pojawiła się w Brwinowie niemal 100 lat temu przy zbiegu ulic Grodziskiej i Sportowej, niedaleko cegielni. Po licznych przygodach pomnik stanął przy dworku Zagroda i tutaj możemy go podziwiać do dziś.
Historia pomnika
Figura została ufundowana przez właściciela cegielni, Leona Wienceka, w latach 30. przy ulicy Grodziskiej. W tamtych czasach droga była często uczęszczanym traktem prowadzącym do Milanówka i Grodziska. „Samo skrzyżowanie było też ruchliwe, ze względu na obecność cegielni, która znajdowała się w pobliżu torów – tam, gdzie zostało wybudowane Osiedle Sportowa. Zwyczaj, by przeżegnać się przed figurą Matki Boskiej, a w maju gromadzić się tutaj na nabożeństwa, przetrwał w Brwinowie przez długie lata” – możemy przeczytać na stronie urzędu gminy.
Niestety, w 2011 roku podczas wypadku samochodowego figura została uszkodzona i rozpadła się na wiele części. Po kilku miesiącach udało się w to miejsce ustawić nowy pomnik. Rzeźba, której autorem został wykładowca warszawskiej ASP prof. Stanisław Słonina, stanęła na wysokiej kolumnie.
Jednak szczątki poprzedniej figury nie zostały zapominane. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa zdołali je zebrać i poskładać. Od tamtej pory pomnik stanął przy dworku Zagroda.
Remont
Rzeźba służyła mieszkańcom w tym miejscu przez kilkanaście lat. Jednak czas zostawił na niej swój ślad i pomnik coraz bardziej niszczył. Dlatego w tym miesiącu Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa postanowiło go odnowić. Po pracach renowacyjnych figura Matki Boskiej została ponownie poświęcona.
Pomnik Matki Boskiej to jeden z symboli Brwinowa. Bezpośrednio wiąże się z historią miasta. Dlatego miło zobaczyć figurę w pełnej krasie.
Napisz komentarz
Komentarze