Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych do instalacji sanitarnych lub pojemnika na śmieci zanieczyszcza środowisko. Zużyte oleje kuchenne (UCO) to produkt, który każdego dnia powstaje w naszych kuchniach. Niestety, niewiele osób wie, jak właściwie je zagospodarować, co powoduje, że trafia on do śmieci, a tym samym stanowi zagrożenie dla środowiska. Ważne również jest, aby nie wylewać UCO do kanalizacji, mogą one powodować zator w instalacjach nie tylko gospodarstw domowych, ale również w gminnych rurach kanalizacyjnych, który z kolei prowadzi do ich uszkodzenia oraz zanieczyszczenia wód. Zużyte oleje kuchenne są odpadami organicznymi, które można ponownie wykorzystać jako surowiec np. do produkcji biopaliw. Rozpoczynając zbiórkę UCO gmina Michałowice dołączyła do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego. Stawiając na zrównoważony rozwój i pro środowiskową gospodarkę odpadami, gmina wprowadza do użytku dla mieszkańców pierwsze 3 olejomaty – umowa na dzierżawę została podpisana 10 września.
.png)
Olejomaty – piąty wymiar recyklingu
Olejomat to system pozwalający na zbieranie zużytego oleju spożywczego składający się z trzech elementów. Pierwszym jest specjalna maszyna umożliwiająca pozostawienie zużytego oleju, drugim innowacyjna butelka, a trzecim interaktywna aplikacja mobilna na systemy iOS oraz Android. Proste i intuicyjne urządzenia, staną w trzech lokalizacjach na terenie gminy Michałowice. Będą to miejsca wygodne dla mieszkańców tzn. te, które najczęściej odwiedzają. Dzięki olejomatom będziemy żyć w dobrym i czystszym środowisku – mówiła wójt, Małgorzata Pachecka podczas uroczystości podpisania umowy na dzierżawę 3 olejomatów w gminie Michałowice. Pierwszą możliwość spotkania z olejomatem mieszkańcy mieli podczas pikniku ekologicznego, który odbył się 14 września.
Jak to działa?
Aplikacja zarządza zbiórką z poziomu użytkownika. Pobieramy aplikację, następnie tworzymy konto.
Kolejnym krokiem jest pojawienie się przed olejomatem, gdzie skanując kod QR rozpoczynamy zbiórkę zużytego oleju spożywczego poprzez pobranie specjalnej butelki.
Po zapełnieniu butelki z szerokim wlewem umożliwiającym zlewanie oleju bezpośrednio z naczyń ponownie odwiedzamy olejomat, skanujemy kod QR i oddajemy zużyty olej spożywczy.
Każde oddanie butelki z zużytym olejem przyznaje użytkownikowi aplikacji punkty, które raz do roku, podczas akcji "Olej zdasz, drzewko masz" będzie mógł wymienić na ekologiczną nagrodę.
Niewątpliwie ustawienie olejomatów w gminie pozwoli przyczynić się do lepszej ochrony środowiska, w którym żyjemy, a także zwiększy ekologiczną świadomość mieszkańców.

Napisz komentarz
Komentarze