Wybory zaplanowane były na 12 września. Początkowo miały startować dwie kandydatki, ale jedna z nich nie złożyła wymaganej statusem sołectwa wymaganej liczby (co najmniej 15) podpisów, popierających kandydata. W tej sytuacji warunek udziału w wyborach spełniła tylko jedna kandydatka, która zdecydowała, że wyraża chęć udziału na demokratycznych zasadach i dopuszcza ponowne przeprowadzenie rejestracji kandydatów na sołtysa.
Sprawa była szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Wątpliwości miał także jeden z radnych, który wystąpił o przedstawienie opinii prawnej potwierdzającej brak wad formalno-prawnych w uchwale Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim wyznaczającej ponowny termin wyboru sołtysa Czarnego Lasu.
Wybory przełożone na 4 listopada
Opinia Kancelarii Radców Prawnych Czerniak Hemerling potwierdza, że Rada Miasta jest organem właściwym do podejmowania uchwał w sprawie zwoływania zebrań wiejskich, wyborów sołtysa i członków rady sołeckiej. Jednocześnie jest uprawniona do zmiany uprzednio wyznaczonego terminu takiego zebrania poprzez uchylenie własnej uchwały i podjęcie uchwały o nowym terminie wyborów. Dopóki bowiem uchwała o zwołaniu wyborczego zebrania wiejskiego nie wywoła nieodwracalnych skutków prawnych, czyli przeprowadzenia wyborów na dane stanowisko w sołectwie, to uprawnienie do zwoływania zebrania i ustalenia kalendarza wyborczego pozostaje wyłączną prerogatywą Rady Miejskiej. Zatem dopóki nie odbyły się wybory, to Rada Miejska posiada pełne prawo do wyznaczania i zmiany terminu zebrania wiejskiego.
Ponieważ wszystko odbyło się zgodnie z prawem, Rada Miejska podjęła uchwałę zarządzającą wybory na sołtysa Czarnego Lasu na 4 listopada tego roku. Zarządzeniem burmistrza powołana została również Gminna Komisja Wyborcza.
Napisz komentarz
Komentarze