Reklama

Kontrowersyjna inwestycja deweloperska. Partnerem biznesowym Robert Lewandowski.

Firma Profbud ogłosiła start nowej inwestycji – Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich. Udziałowcem, a także partnerem merytorycznym jest w niej sam Robert Lewandowski. Jak się jednak okazuje, część działek, na których miałoby powstać nowoczesne osiedle, nie należy nawet do mieszkaniowego potentata, a dokumenty planistyczne zostały unieważnione.
Kontrowersyjna inwestycja deweloperska. Partnerem biznesowym Robert Lewandowski.
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich miałoby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, w gminie Lesznowola.

Źródło: Materiały prasowe firmy PROFBUD

Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich, choć na razie dalekie od rzeczywistości, o czym przeczytacie dalej, ma powstać w sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, przy ulicy Puławskiej, w Mysiadle. Zlokalizowane około 2 km od Lasu Kabackiego, popularnego wśród biegaczy, cyklistów i spacerowiczów, ma być miejscem zamieszkania polskich olimpijek. Już za kilka lat do swoich nowych domów miałyby wprowadzić się zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska i Daria Pikulik. Innowacyjnym rozwiązaniem w projekcie mają być autonomiczne busy, kursujące między inwestycją a stacją PKP Warszawa Jeziorki, co pozwoli na szybki dojazd do centrum Warszawy. Dodatkowo inwestor planuje wybudować połączenie między ulicą Puławską a węzłem trasy S7.

Pobudka ze snu

Na temat inwestycji wypowiedziała się Wójt Gminy Lesznowola, która stanowczo uważa plany budowy za dalekie od rzeczywistości. Do tego dochodzi temat działek, które, co ciekawe, formalnie nie są własnością inwestora. Firma Mysiadło Bud Sp. z o.o. 30 października 2023 roku wygrała przetarg na zakup trzech działek zlokalizowanych na terenie przyszłego Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich, czyli w rzeczywistości PROFBUD zakłada budowę na nie swoim terenie.

Unieważnione dokumenty planistyczne

Inwestycja jak na razie jest tylko wizją i melodią przyszłości. Warto nadmienić, że w ostatnim czasie wpłynęło zaskarżenie Wojewody Mazowieckiego na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uważa on za niezgodny z aktualnie obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Lesznowola.

- Należy zwrócić uwagę, że realizacja zaprezentowanego zamysłu inwestycyjnego firmy Profbud oznaczałaby napływ w krótkim czasie do gminy Lesznowola (liczącej dzisiaj ponad 34 tys. mieszkańców) nawet 20 tys. nowych osób. Stanowiłoby to poważne obciążenie dla obecnej sieci wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej oraz gminnych placówek oświatowych, w których już teraz brakuje miejsc - mówi wójt gminy. Jednym z największych wyzwań lesznowolskiego samorządu jest wyrównanie pogłębiającej się przez ostatnie lata dysproporcji pomiędzy tempem napływu nowych mieszkańców, a tempem powstawania niezbędnej infrastruktury m.in dróg, szkół, stacji uzdatniania wody. Dlatego też przy planowaniu wszelkich nowych inwestycji, szczególnie o tej skali, należy pamiętać o niezbędnych porozumieniach pomiędzy samorządem a inwestorami w zakresie dostępu przyszłych nabywców projektowanych nieruchomości do niezbędnych usług - komentuje Wójt Gminy Lesznowola Marta Natalia Maciejak.

Mapa obrębu geodezyjnego KPG Mysiadło przedstawiająca, które działki w obrębie KPGO Mysiadło są własnością gminy Lesznowola, a które należą do innych podmiotów.

Grafika przedstawiająca, które działki w obrębie KPGO Mysiadło są własnością Gminy Lesznowola, a które należą do innych podmiotów. 

Źródło: UG Lesznowola

Robert Lewandowski: - "To coś wyjątkowego"

Jednym z inwestorów, a także partnerów merytorycznych projektu został Robert Lewandowski, który razem z innymi dokonał symbolicznego odsłonięcia makiety miasta marzeń w Fabryce Norblina w Warszawie.

– Gdy rok temu podjąłem decyzję o udziale w tym projekcie, wiedziałem, że Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich to coś wyjątkowego. Cieszę się, że mogę być jego częścią, bo promuje sport i zdrowy styl życia, ale również ma głęboki wymiar społeczny – mówi Lewandowski. – Moja rola nie kończy się na partnerstwie biznesowym, ale obejmuje aktywny udział w tworzeniu i wdrażaniu sportowej części inwestycji, szczególnie piłkarskiej – zaznacza.  – Jako młody chłopak, by realizować swoją pasję, musiałem poświęcać wiele godzin na dojazdy, co nie zawsze było łatwe. Dlatego wiem, jak ważne jest stworzenie miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty blisko domu, w bezpiecznych warunkach. Wierzę, że wspólnie zbudujemy przestrzeń, w której każdy będzie miał możliwość realizacji sportowych pasji i marzeń. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi stworzymy warunki rozwoju dla przyszłych sportowców, którzy przyniosą nam wszystkim dumę i zapewnią niezapomniane emocje.

fot. Materiały prasowe firmy PROFBUD

Wsparcie lokalnej infrastruktury

Pomimo rozbieżności między tempem napływu mieszkańców w gminie Lesznowola a rozbudową infrastruktury, PROFBUD zaproponował władzom gminnym udział w kluczowych projektach infrastrukturalnych. Oferta obejmuje wsparcie finansowe przy rozbudowie szkoły gminnej, budowę drogi łączącej węzeł „Zamienie” z ul. Puławską, rozbudowę infrastruktury technicznej oraz budowę parku. Propozycje te, opiewające na kwotę 140 mln złotych, mają na celu stworzenie nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni, jednocześnie podnosząc standardy lokalnej infrastruktury.

- Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zapewni otwarty dostęp do rozbudowanej, profesjonalnej strefy sportowej nie tylko nowym mieszkańcom, ale wszystkim, którzy z tej strefy zechcą skorzystać. Oprócz boisk i kortów, planujemy także wiele miejsc użyteczności publicznej - żłobki, przedszkola, dom kultury wraz z miejscami aktywności dla młodzieży, placówki medyczne, place zabaw i wiele innych – wylicza Paweł Malinowski. – Jestem przekonany, że inwestycja stanie się ogromną wartością nie tylko dla jej mieszkańców, ale też całej okolicznej społeczności – podsumowuje.

Plany kontra rzeczywistość

Projekt jest na ten moment tylko i wyłącznie w sferze marzeń firmy PROFBUD. Mieszkańcy już wyrażają swoje niezadowolenie i obawę o przyszłość, gdyż wielki napływ ludności (miasto zakłada budowę mieszkań dla 20 tys. osób) w tak krótkim czasie może być fatalny w skutkach, tym bardziej, że na co dzień mierzą się oni z niską dostępnością miejsc w żłobkach i przedszkolach, problemami w infrastrukturze drogowej czy ogromnymi korkami. Od razu po publikacji informacji w mediach do działania ruszyli lokalsi. Mieszkańcy złożyli wniosek do projektu planu ogólnego o przeznaczenie działek pod inwestycję na strefę zieleni i rekreacji. Interwencja mieszkańców jest na podobnej zasadzie, jak przy amfiteatrze w Otrębusach, o którym niedawno pisaliśmy w Przeglądzie Regionalnym. Do tego, do władz gminy wpłynął wniosek zakazujący dalszą sprzedaż majątku przeznaczonego pod inwestycje. W treści czytamy: "Majątek ten powinien służyć wszystkim mieszkańcom Mysiadła, którzy historycznie związani są z tym miejscem oraz mieszkańcom gminy jako miejsce rekreacji i wypoczynku.".

Przede wszystkim inwestor przed prezentacją swojej inwestycji nie kontaktował się ani z władzami samorządowymi, ani z mieszkańcami. Wójt gminy Lesznowola podkreśla: - Przy planowaniu wszelkich nowych inwestycji, szczególnie o tej skali, należy pamiętać o niezbędnych porozumieniach pomiędzy samorządem, a inwestorami w zakresie dostępu przyszłych nabywców projektowanych nieruchomości do niezbędnych usług.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Firma SENSON zatrudni osobę na stanowisko:TECHNIK / KONSERWATOR Twój zakres obowiązków:·   Wykonywanie przeglądów eksploatacyjnych,·   Bieżąca obsługa obiektu, utrzymanie w stanie gotowości eksploatacyjnej systemów i urządzeń technicznych na terenie obiektu,·   Usuwanie awarii urządzeń na terenie firmy Klienta,·   Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług,·   Współpraca z zespołem administracji,·   Dbanie o estetykę budynku i otoczenia,·   Wykonywanie drobnych prac montażowych, naprawczych,·   Monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, usuwanie awarii.Nasze wymagania:·   Doświadczenie zawodowe w zakresie prac konserwacyjnych, bieżących napraw i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych,·   Doświadczenie w konserwacji instalacji elektrycznych / gazowych, grzewczych / wentylacyjno-klimatyzacyjnych,·   Doświadczenie w pracach budowlano-wykończeniowych,·   Znajomość budowy i obsługi instalacji przeciwpożarowych (Polon Alfa, Bosh),·   Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m,·   Umiejętność czytania dokumentacji technicznej,·   Gotowość do pracy po godz. 16 oraz weekendy (sporadycznie),·   Umiejętność pracy w zespole, sumienność i wysoka kultura osobista,·   Uprawnienia SEP min do 1kV.  KONTAKT TEL. 507 060 800 
Reklama
Reklama