Najwięcej głosów otrzymały projekty: Książkomaty w naszym mieście (546 głosów), Słoń leśny z Grodziska! (208 głosów), Rehabilitacja domowa dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego (136 głosów), W świat z Leonidem Teligą (121 głosów) oraz Prosty Kręgosłup 3D – Zdrowe Dzieciństwo w Grodzisku Mazowieckim (111 głosów).
Książka z automatu
Zwycięski projekt, czyli książkomat stanowić będzie duże udogodnienie dla wszystkich mieszkańców, którzy nie mogą skorzystać z biblioteki w godzinach jej otwarcia. Nowa usługa pozwoli na dostęp do biblioteki dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami, mam z dziećmi, szczególnie dla użytkowników Warszawskiej Kolei Dojazdowej, stąd pomysł na usytuowanie przy stacji WKD Piaskowa. Dzięki dostępie do internetowego katalogu bibliotecznego czytelnicy będą mogli w łatwy sposób znaleźć poszukiwaną pozycję, zamówić i odebrać w książkomacie. Planowany koszt inwestycji to 100 tys. zł.
Coś dla młodszych …
Na drugim miejscu znalazł się oryginalny projekt dotyczący wykonania naturalnej wielkości makiety słonia leśnego oraz stworzenie ścieżki edukacyjnej poświęconej epoce lodowcowej. Grodziskie pochodzenie znalezisk będzie mogło być wykorzystane do działań edukacyjnych i promocyjnych, jako istotny element historii regionu. Słoń leśny może zostać jedną z wizytówek Grodziska Maz. Taką tematyką szczególnie zainteresowani będą zapewne najmłodsi, ponieważ nawiązuje do filmów "Epoka lodowcowa" i "Park Jurajski". Idealną lokalizacją makiety słonia może być teren jeden z grodziskich szkół, np. Szkoły Podstawowej nr 4. Planowany koszt to 86 600 zł
… i dla starszych
Rehabilitacja domowa dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego ma na celu poprawę funkcjonalności, zdrowia, kondycji i jakości życia pacjentów, którzy nie mogą dotrzeć do stacjonarnej placówki rehabilitacyjnej. Projekt przewiduje wsparcie dla 60 mieszkańców którzy będą mogli skorzystać z 10 specjalistycznych wizyt fizjoterapeutycznych. W ich trakcie będą prowadzone zabiegi z zakresu masażu, kinezyterapii, fizykoterapii oraz terapii manualnej. Planowany koszt projektu to 99 000 zł
Nie tylko dla żeglarzy
Postać Leonida Teligi inspiruje mieszkańców Grodziska od lat. Projekt „W świat z Leonidem Teligą” adresowany jest do dzieci i młodzieży. Polegał będzie na stworzeniu dla uczniów grodziskich szkół materiałów edukacyjnych odnoszących się do L. Teligi, który jako pierwszy opłynął samotnie świat na jachcie „Opty”. Organizatorzy planują również zorganizowanie wydarzenia poświęcone rejsowi kpt. Teligi we współpracy ze Szkołą nr 5 jego imienia. Inicjatywa wpisuje się obchody 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
Propozycja będzie inspirować dzieci oraz młodzież do rozwoju pasji, nie tylko żeglarskich. Postać kpt. Teligi bardzo dobrze nadaje się do poznania przyrody i geografii świata. Dlatego gry, komiks, wystawy, konkurs będą miały charakter edukacyjny łącząc biologię, geografię, historię i nauki przyrodnicze.
Ważnym punktem projektu będą wydarzenia w Szkole nr 5 oraz na terenie miasta, gdzie organizatorzy planują m.in.: wystawy, spotkania z autorytetami żeglarskimi, np. z Mateuszem Kusznierewiczem i Dominikiem Życkim, prelekcje, wystawy, warsztaty, konkursy oraz inne działania angażujące młodzież. Planowany koszt projektu to 76 935 zł.
Prosty jak kręgosłup w 3D
Projekt "Wady Postawy SPINE 3D" jest skierowany do dzieci w wieku od 6 do 14 lat, uczęszczających do szkół na terenie Grodziska Mazowieckiego. To pionierska inicjatywa, która ma na celu przeprowadzenie przesiewowych badań wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie miasta. Badania te będą realizowane z użyciem nowoczesnych technologii, w tym aparatury umożliwiającej trójwymiarową analizę kręgosłupa i postawy ciała. Projekt jest odpowiedzią na rosnący problem wad postawy u dzieci, który jest wynikiem zmian w stylu życia, w tym zwiększonego korzystania z urządzeń elektronicznych i siedzącego trybu życia. Przyczyniło się do tego również przejście na nauczanie online w czasie pandemii. Rodzice dzieci, które wezmą udział w badaniach, otrzymają szczegółowe wyniki badań, oceną medyczną, przykładowe ćwiczenia dla danej wady postawy oraz zalecenia dotyczące dalszych działań korygujących. To podejście zapewni rodzicom nie tylko wiedzę na temat stanu zdrowia swoich dzieci, ale także środki niezbędne do podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych czy korygujących. Korzyści płynące z projektu dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego są wielowymiarowe. Wczesna diagnostyka pozwoli na szybką interwencję i zapobieganie długotrwałym skutkom wad postawy, takim jak bóle kręgosłupa, ograniczenia ruchowe czy nawet poważniejsze komplikacje zdrowotne w przyszłości. Edukacja rodziców w zakresie profilaktyki i korekty wad postawy przyczyni się do podniesienia ogólnej świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej w rozwoju dzieci. Poprzez propagowanie zdrowych nawyków i zwracanie uwagi na konieczność regularnych badań, projekt przyczyni się do poprawy jakości życia młodych mieszkańców Grodziska Maz. Planowany koszt to 99 600 zł
Realizacja zwycięskich projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego jest zadaniem miasta i będzie poprzedzona wyborem wykonawcy zgodnie z obowiązkami, jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.
Napisz komentarz
Komentarze