Pod koniec stycznia przypadła 84. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta i deportacji jego mieszkańców do getta warszawskiego.
84. Rocznica likwidacji pruszkowskiego getta - GALERIA ZDJĘĆ
Praca przymusowa
W 1940 roku ponad 1300 Żydów z Pruszkowa zostało przesiedlonych do niewielkiego obszaru obejmującego 29 budynków, gdzie panowały skrajnie trudne warunki sanitarne. Wielu z nich zmuszano do pracy w Warsztatach Kolejowych w Żbikowie.
Tragiczny los mieszkańców getta
Pod koniec stycznia 1941 roku Niemcy podjęli decyzję o likwidacji getta. Rankiem 30 stycznia jego mieszkańców zgromadzono na terenie Warsztatów Kolejowych, gdzie przeprowadzono dezynfekcję, a następnie przetransportowano koleją przez Dworzec Gdański do warszawskiego getta. Stamtąd większość trafiła do obozów zagłady, głównie do Treblinki. Przeżyła jedynie garstka.
Wspominamy te wydarzenia
- W styczniu 1941 roku rozpoczęła się akcja deportacji więźniów z Pruszkowa do getta warszawskiego. Tym samym rozpoczęła się akcja likwidacji pruszkowskiego getta i proces wymazywania społeczności żydowskiej z życia Pruszkowa. Dziś po 84 latach wspominamy te tragiczne wydarzenia, oddajemy hołd wszystkim ofiarom niemieckiej okupacji a przede wszystkim przywracamy i pielęgnujemy pamięć o naszych judaistycznych mieszkańcach, których jedyną winą było to, kim byli - mówił Piotr Bąk - Prezydent Miasta Pruszkowa, podczas uroczystości.
84. Rocznica likwidacji pruszkowskiego getta - GALERIA ZDJĘĆ
Napisz komentarz
Komentarze