Tegoroczna akcja przenoszenia płazów w Otrębusach i Żółwinie ruszyła 9 marca. Prowadzi ją Mała Wspólnota. Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego. Wolontariusze przenoszą żaby w bezpieczne miejsca, by nie zginęły one pod kołami samochodów. Co roku w okolicach ul. Poziomki w Otrębusach i ul. Młochowskiej w Żółwinie setki płazów kończą swój żywot. Dzięki wolontariuszom część z żab i ropuch ma szansę przetrwać.
Jak przekazało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie – w środę w Otrębusach padł tegoroczny rekord migracji.
– W środowy deszczowy wieczór płazy i ropuchy masowo wyszły z lasu! Wolontariusze działali w terenie do godz. 0:30. Bardzo dziękujemy wszystkim za złożone raporty! Liczby są spektakularne - szczególnie te z wczorajszego wieczoru - rekord z ubiegłego roku pobity! Przypominamy, że 16.03.2024 w jeden wieczór przenieśliśmy 1586 płazów, w tym roku to 1842 (wynik z wczoraj) – poinformowała Mała Wspólnota. Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego.
To jednak nie koniec! Pozytywna informacja ze środy zmotywowała wolontariuszy i w czwartek pobito kolejny rekord! 13 marca przeniesiono 2935 płazów!
– To WASZA zasługa! Wasza energia, determinacja i serce dla przyrody udowadniają, jak wielkie rzeczy jest w stanie dowieźć społeczność zaangażowanych ludzi. A teraz trzymajcie się jeszcze mocniej! Po 4 dniach w samych Otrębusach mamy na koncie więcej uratowanych płazów niż w całym ubiegłym roku w Otrębusach i Żółwinie łącznie! – napisano na profilu Mała Wspólnota. Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego.
Do czwartku 13 marca przeniesiono łącznia ponad 5 tys. ropuch i żab.
Przypomnijmy także, że 9 marca członkinie KGW Kreatywne Otrębuskie Kobiety, mieszkańcy Otrębus wraz z sołtys miejscowości zadbali o porządek w lasku przy ul. Poziomki.
– W trosce o płazy, które wkrótce rozpoczną migrację, posprzątali teren, usuwając śmieci zalegające na ich szlaku. Niestety, widok nie był budujący – zebrali ponad 10 worków różnego rodzaju odpadów. To smutny dowód na to, że wciąż nie wszyscy dbają o nasze otoczenie – przekazała Mała Wspólnota. Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego.
Napisz komentarz
Komentarze