Pokrycia dachowe z eternitu były w minionej epoce stosowane powszechnie, były bowiem dość łatwo dostępne i tanie. Z tą wątpliwą spuścizną mają problem wszystkie samorządy.
Płyty eternitowe wykonywane były z tanich i łatwo dostępnych materiałów – cementu i włókien azbestowych. Z tego materiału wytwarzane były, przy zastosowaniu nieskomplikowanej technologii, pokryciowe płyty na dachy i elewacje, a także rury kanalizacyjne. Z uwagi swoje własności, takie jak duża wytrzymałość mechaniczna nawet w wyrobach o małej grubości ścianki, niewielki ciężar, odporność na działanie ognia, wody oraz ścieków, eternit był stosowany w budownictwie powszechnie od początku ubiegłego wieku.
Z powodu dużej szkodliwości cienkich włókien azbestowych, które odkładając się w płucach powodują powstawanie chorób nowotworowych, w wielu rozwiniętych krajach zakazano jego stosowania w budownictwie oraz rozpoczęto akcję demontażu i utylizacji zamontowanych pokryć. Płyty eternitowe z biegiem czasu kruszeją, w wyniku czego uwalniają się włókna azbestu. Im starszy eternit, tym jest on groźniejszy. Dlatego demontażem i utylizacją wyrobów z eternitu zajmują się wyspecjalizowane firmy, które stosują odpowiednie zabezpieczenia i technologie, które pozwalają na prowadzenie prac bez narażania ludzi na niebezpieczeństwo.
Gmina Jaktorów otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na prowadzenie prac związanych z likwidacją pokryć eternitowych. Zadanie będzie w tym roku kosztowało Gminę Jaktorów 27 492,89 zł.
Azbest do utylizacji
- 21.08.2019 03:55

Napisz komentarz
Komentarze