28 września pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" w Pruszkowie odbędą się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.
II wojna światowa była trudnym doświadczeniem dla Polski i całego świata. Ogromne zniszczenia, śmierć wielu milionów ludzi, ból i cierpienie, których nie da się opisać. Są wśród nas świadkowie historii. Ich relacje są niezwykle poruszające i odkrywają przed nami dramat tamtych czasów. Sięgamy również do licznych publikacji historyków, wspomnień. Co najistotniejsze – pamiętamy i pielęgnujemy pamięć o tamtych wydarzeniach. Najlepszym tego dowodem są obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.
W sierpniu 1944 roku na terenie Pruszkowa Niemcy zorganizowali obóz przejściowy dla mieszkańców Warszawy oraz okolicznych miejscowości. Szacuje się, ze przez Dulag 121 mogło przejść ponad 500 tysięcy więźniów. Wielu z nich poniosło śmierć, część trafiła na roboty do Niemiec, innych zesłano do obozów koncentracyjnych. Nie brakowało jednak osób, które chciały nieść pomoc więźniom i ratować ich życie. Dla wielu było to kolejne bolesne doświadczenie wojenne.
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc stały się tradycją, która jest stale pielęgnowana. 28 września uroczystości rozpoczną się mszą pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" przy ul. 3 Maja 8A. Początek o godz. 13.00. Następnie zaplanowano apel pamięci, przemówienia oraz składanie kwiatów. O 14.30 odbędzie się koncert "Dziesięć kroków – memoriał warszawski 1944", podczas którego zaprezentowane zostaną utwory oparte o wspomnienia więźniów obozu Dulag 121 oraz opowieści świadków historii. Słowa piosenek i scenariusz to zasługa Anny Żochowskiej. Wykonawcami będą m.in. Ewa Dałkowska, Marek Piekarczyk, Barbara Lubos czy Dariusz Kowalski.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze