Udział w plebiscycie na najlepsze i najciekawsze modernizacje stał się już niejako tradycją Grodziska Maz. W 2015 r. tytuł Modernizacji Roku w kategorii "szkolnictwo" zdobyła renowacja Szkoły Podstawowej nr 1. Dwa lata później w ścisłym finale znalazła się rewitalizacja zabytkowej wilii Niespodzianka. Ostatecznie inwestycja zdobyła drugie miejsce w kategorii "zabytki". W ubiegłym roku w szranki stanęła Mediateka, która zdobyła główną nagrodę w kategorii "obiekty nowe".
W tym roku szansę na laury mają aż dwie grodziskie inwestycje. Pierwszą z nich jest park przy ul. Bałtyckiej. – Park przy ul. Bałtyckiej wyróżnia ciekawe założenie projektowe: ścieżki piesze i rabaty roślinne nawiązują kształtem do meandrującej rzeki. Podobnie jak żwirowy potok biegnący do centralnego placu z wielkimi, kamiennymi kulami, wykonanymi ze skał wydobytych z polskich kamieniołomów. Wszytko to przecinają koncentrycznie ułożone drewniane podesty. Spacerując po nich, można odnieść wrażenie, że znajdujemy się na nadwodnych pomostach. W celu osiągnięcia wysokiego efektu ekologicznego, na dotychczasowych nieużytkach posadzono 125 szt. dużych drzew i ponad 9000 krzewów, wieloletnich roślin kwitnących, pnączy, róż i traw ozdobnych. Oprócz pięknej zieleni i małej architektury, park oferuje mieszkańcom plac zabaw, siłownię i stoliki do gier planszowych. Brak barier architektonicznych sprawia, że jest on dostępny dla wszystkich – czytamy w opisie konkursowym. Rewitalizacja parku trwała blisko dwa lata i kosztowała 2,6 mln zł.
Drugą modernizacją, która znalazła się
w gronie ścisłych finalistów, jest budowa świetlicy i placu zabaw w Szczęsnem.
– Budynek został zaprojektowany w sposób harmonizujący z okoliczną zabudową. Prosta jednobryłowa forma obiektu narzuciła zastosowanie podobnego kąta pochylenia dachu, który zaprojektowano jako dwuspadowy – symetryczny. Zastosowana kolorystyka w postaci spokojnych i stonowanych barw sprzyjać ma budowaniu poczucia pokoju i wewnętrznej harmonii. W celu kolorystycznego urozmaicenia elewacji wprowadzono jej dwukolorowy podział – nad pozostałą częścią elewacji, która jest w kolorze białym, dominuje kolor niebieski. Dodatkowo zaprojektowano wstawki z płyt elewacyjnych w kolorze drewna. Wejście główne zostało wyeksponowane poprzez wysunięcie poza główne lico ściany frontowej oraz zastosowanie kontrastującego koloru, który powoduje, że wyróżnia się na tle otaczających je jaśniejszych fragmentów ścian. W celu właściwego oświetlenia pomieszczenia sali głównej świetlicy wprowadzono duże przestrzenne okna, rozmieszczone w taki sposób, by równomiernie doświetlić całą powierzchnię pomieszczenia – brzmi opis zgłoszonej do konkursu inwestycji. Przy świetlicy wybudowano tematyczny plac zabaw w klimacie Dzikiego Zachodu. Całość inwestycji kosztowała 1,22 mln zł.
Plebiscyt już wystartował. Głosować możemy codziennie na stronie www.modernizacjaroku.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze