No, prawie. Radni nadmorskiej gminy Trzebiatów nadali jednej z mrzeżyńskich ulic nazwę Aleja Brwinowska. To owoc wieloletniego partnerstwa obu gmin.
Współpraca gmin zaczęła się w 2008 r. U jej podstaw leży wspólna historia. W Trzebiatowie stacjonuje jednostka wojskowa pielęgnująca tradycje 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który 12 września 1939 r. uczestniczył w bitwie pod Brwinowem. Żołnierze pod dowództwem płk. Karola Ziemskiego starli się ze stacjonującą w Pruszkowie 4. Dywizją Pancerną gen. Georg-Hansa Reinhardta. Wróg dysponował znacznie większymi siłami i ostatecznie mocno wykrwawiony 36 pp wycofał się do Puszczy Kampinoskiej. Bitwa, choć przegrana, kupiła Warszawie cenny czas na przegrupowanie formacji obronnych. W wyniku bitwy zginęło 120 polskich żołnierzy, a 200 zostało rannych. Wielu z nich spoczęło w anonimowych mogiłach. Na cześć bohaterów bitwy park miejski w Brwinowie nosi nazwę 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. W pałacu Wierusz-Kowalskich, który po walce pełnił rolę szpitala polowego, wisi pamiątkowa tablica, w mieście stoi również pomnik upamiętniający wydarzenie.
Teraz w ramach partnerstwa gmina Trzebiatów uhonorowała Brwinów. Podczas sesji 26 sierpnia trzebiatowscy radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebiatów Markowi Winiarskiemu, wieloletniemu samorządowcowi i kuratorowi pamięci o 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Z wnioskiem o uhonorowanie Winiarskiego wystąpiły Stowarzyszenie Żołnierzy Gminy Trzebiatów „Zawsze Wierni” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”. – Ja tylko robię to, co powinienem robić, ja nie jestem nadzwyczajny, po prostu. Piękna uroczystość i nigdy się nie spodziewałem, że po tylu latach samorządowania, że taka przygoda samorządowa i takie wyróżnienie – nie krył wzruszenia Marek Winiarski odbierając tytuł.
Aleją na plażę
Tego samego dnia włodarze obu gmin Arkadiusz Kosiński i Józef Domański oficjalnie odsłonili tablicę z nazwą Alei Brwinowskiej w Mrzeżynie. Nazwano tak promenadę stanowiącą główne wejście na plażę. Wzdłuż alei umieszczono tablice informacyjne zachęcające do odwiedzenia Brwinowa. Licząca 250 metrów promenada powstałą w 2018 r. przy wsparciu gminy Brwinów.
To nie pierwsza wspólna inicjatywa obu gmin. W ubiegłym roku wakacje w mrzeżyńskim porcie spędził słynny brwinowski fotoplastykon. Regularnie odbywają się wymiany młodzieży, a w 2008 r. Brwinów wspierał Trzebiatów podczas powodzi.
Napisz komentarz
Komentarze