Przypadki koronawirusa w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Pruszkowie oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie. Nadzór nad placówkami przejęli pracownicy sanepidu.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pojawiły się liczne obawy, co do bezpieczeństwa dzieci i zwiększenia ryzyka zakażeniem koronawirusem. Placówki, wraz z władzami samorządowymi, przygotowały procedury postępowania, zadbały o środki ostrożności. Duże skupiska rządzą się jednak swoimi prawami. W pruszkowskim liceum im. T. Kościuszki u jednej z uczennic wykryto zakażenie COVID-19. – Zakażenie nastąpiło z ogniska domowego. Klasa, do której uczęszcza uczennica i jeden nauczyciel przebywają na kwarantannie do 18 września br. zgodnie z zaleceniem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie. Decyzją dyrektora szkoły w tej klasie prowadzone jest nauczanie zdalne. Pozostałe zajęcia w szkole odbywają się bez zakłóceń – informuje Agnieszka Kuruliszwili ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.
Do podobnej sytuacji doszło w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie. Tam mówimy już o pięciu zakażeniach. – W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym potwierdzonych jest 5 przypadków COVID-19, pierwotne zakażenie pochodziło również z ogniska domowego. 12 oddziałów (ok. 40 uczniów) i 16 nauczycieli przebywa obecnie na kwarantannie. Duża część uczniów nie uczęszcza na zajęcia z powodu innych chorób. Zajęcia dla pozostałych odbywają się na terenie szkoły. Całkowity nadzór nad szkołami, w których wystąpiły przypadki zakażenia, przejęli pracownicy PSSE w Pruszkowie i od ich decyzji zależy sposób postępowania w sytuacjach, w których znalazły się szkoły – podaje przedstawicielka starostwa.
Procedury i środki ostrożności
Zaistniałe sytuacje z pewnością wywołały spory niepokój. Nadal trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Starostwo zapewnia, że placówki są odpowiednio wyposażone. Ponadto szkoły są gotowe na różne scenariusze.
– Na tym etapie nie ma konieczności przeprowadzenia wśród nauczycieli badań testowych, chyba że wynikać to będzie ze złego samopoczucia i objawów, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie jako organ prowadzący dla 9 szkół i placówek oświatowych od marca, czyli od czasu ogłoszenia stanu epidemii, zabezpieczyło i zabezpiecza szkoły i placówki w konieczne środki ochrony: maseczki, przyłbice, środki do dezynfekcji, rękawice ochronne, zamontowano dozowniki z płynem dezynfekującym, zakupiono dla każdej placówki oświatowej bezdotykowy terminal do pomiaru temperatury zakupiono przegrody z pleksi do sekretariatów, pracowni informatycznych, językowych i bibliotek – tłumaczy Agnieszka Kuruliszwili. – Ponadto szkoły i placówki opracowały i wdrożyły nowe procedury organizacji pracy od 1 września 2020 r. i postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego na wypadek pojawienia się zakażenia koronawirusem wśród młodzieży lub nauczycieli, z którymi zapoznani zostali nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice i opiekunowie prawni. Zostały one opracowane na podstawie wytycznych MEN oraz GIS i oparte są o schematy postępowania w przypadku stwierdzenia COVID-19 u któregoś z uczniów lub nauczycieli. Opracowano również szkolne wytyczne obejmujące trzy różne schematy postępowania w zależności od sytuacji, dotyczące organizacji pracy w wariancie A – tradycyjnym, wariancie B – hybrydowym i wariancie C – zdalnym – dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze