Milanowskie Centrum Kultury przygotowuje się do otwarcia pierwszego w mieście wirtualnego muzeum. Bohaterem interaktywnej galerii będzie związany z miastem rzeźbiarz Jan Szczepkowski.
Miejsce, w którym historia spotyka się z przyszłością – tak swój projekt określają inicjatorzy wirtualnego muzeum. Milanowskie Centrum Kultury zdecydowało się poświęcić tę pierwszą w swoim rodzaju galerię Janowi Szczepkowskiemu.
Artysta urodził się w 1878 r. Od 1896 r. studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem tak wybitnych twórców, jak Konstanty Laszczka czy Jacek Malczewski. Początki XX wieku spędził na stypendium w Paryżu, później wrócił do Krakowa. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do wojska, w maju 1915 r. został ciężko ranny w bitwie pod Kraśnikiem. Jako niezdolnego do walki na froncie, skierowano go do Oddziału Grobów Wojennych – jednostki podległej austrowęgierskiemu ministerstwu wojny. Zaprojektował wówczas 25 cmentarzy wojennych w okolicach Gorlic w Małopolsce. Po wojnie przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął pracę w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Do wybuchu II wojny pełnił funkcję dyrektora placówki. Ostatnie lata swojego życia spędził w Milanówku. Zmarł w 1964 r., spoczął w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. W 1978 r. należącą do artysty willę Waleria przekształcono w prywatne muzeum.
Dorobek bardziej dostępny
Do najsłynniejszych dzieł Jana Szczepkowskiego należą krakowski pomnik Henryka Jordana, ołtarz kapliczki Bożego Narodzenia we francuskim Dourges, płaskorzeźby na fasadach Sejmu czy Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie czy pomniki Stanisława Moniuszki i Wojciecha Bogusławskiego na pl. Teatralnym w Warszawie. Był również autorem gipsowych modeli sarkofagu, w którym miał spocząć marszałek Józef Piłsudski. Sam sarkofag nigdy nie powstał – prace nad projektem przerwał wybuch II wojny światowej.
W 2007 r. spadkobiercy artysty sprzedali miastu willę Waleria z zamysłem utworzenia w niej centrum kultury. Fundacja im. Jana Szczepkowskiego przekazała również 127 dzieł artysty, które dotychczas mogliśmy podziwiać głównie podczas Nocy Muzeów, gdy pracownia wybitnego rzeźbiarza była udostępniana dla zwiedzających.
Teraz Milanowskie Centrum Kultury chce zapewnić miłośnikom sztuki stały dostęp do dzieł artysty. Będzie to możliwe dzięki utworzeniu wirtualnego muzeum. Rzeźby szczegółowo sfotografowano. Na podstawie fotografii powstają teraz trójwymiarowe modele dzieł. Wirtualne muzeum ma otworzyć swe internetowe podwoje jeszcze tej jesieni.
Napisz komentarz
Komentarze