Budowa ronda u zbiegu ulic 3 Maja i Teligi dobiegła końca przed terminem. Inwestycję oddano do użytku w minioną sobotę.
Prace przebiegły w rekordowym tempie. Zgodnie z umową, wykonawca miał zakończyć roboty do 10 grudnia. Tymczasem pierwsi kierowcy wjechali na rondo już 31 października. Przyspieszenie prac było możliwe dzięki całkowitemu zamknięciu przebudowywanego skrzyżowania pod koniec września. Wyłączenie z ruchu istotnego fragmentu utrudniło życie kierowcom i okolicznym mieszkańcom, jednak szybki finisz prac pokazuje, że warto było uzbroić się w cierpliwość.
– Rondo umiejscowione jest w sąsiedztwie największego zespołu szkolno-przedszkolnego – mówił podczas otwarcia ronda radny Grodziska Robert Dziekański. – Naturalne spowolnienie ruchu w tym miejscu niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych, w szczególności zaś uczniów pobliskiej szkoły.
W ramach inwestycji wykonawca wybudował pasy ruchu o szerokości 5,5 m, z jednopasmowymi wlotami i wylotami. Ponadto powstały wyspy dla pieszych, a istniejące zjazdy i chodniki zostały przebudowane. Prace objęły również przebudowę sieci wodociągowej i elektrycznej oraz budowę kanalizacji deszczowej. Pojawiło się także nowe oświetlenie.
Szybki finał prac cieszy szczególnie, jeśli wspomnimy perypetie związane z przygotowaniami do inwestycji. Przebudowę planowano już kilka lat temu, jednak z uwagi na remont linii kolejowej 447 pomysł trzeba było odłożyć w czasie. Wiadomo było bowiem, że ograniczenia w ruchu kolejowym skłonią część mieszkańców do przesiadania się do samochodów i w rezultacie przyczynią się do zwiększenia ruchu na drogach. Kiedy prace na kolei dobiegły końca, okazało się, iż wygasły pozwolenia na budowę. Prowadzone od nowa formalności wydłużyły proces o kilka miesięcy. Ostatecznie przetarg udało się ogłosić dopiero w kwietniu br. Dalej obyło się już bez przeszkód. Złożone w postępowaniu oferty mieściły się w założonym budżecie i późną wiosną podpisano umowę z wykonawcą – firmą Mabau. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 1,2 mln zł. Część środków pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu „Zielone Płuca Mazowsza”.
Napisz komentarz
Komentarze