Gmina Michałowice prowadzi wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie programu osłonowego, czyli dopłat za opał do eko-pieców.
W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają służyć zmniejszaniu zanieczyszczeń. Każdy chce oddychać czystym powietrzem, stąd działania na rzecz wyeliminowania smogu. Wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka podsumowała aktywność samorządu w obszarze poprawy jakości powietrza. Od 2018 roku wymieniono 151 pieców węglowych. Mimo pandemii koronawirusa, w ciągu ostatnich miesięcy taką praktykę zastosowano 49 razy. Ponadto, wymieniono pięć kotłów w ramach programu "Czyste powietrze".
Gmina zakupiła również oczyszczacze powietrza z kompletem filtrów HEPA, które trafiły do publicznych i prywatnych placówek oświatowych. Istotną rolę odgrywają kontrola i edukacja mieszkańców. W tym obszarze pomocą służą drony. Gmina sprawdza jakość opału w domowych paleniskach. Samorząd współpracuje z policją, której przekazał specjalistyczny sprzęt do pomiaru jakości spalin. W obszarze edukacji podpisano umowę z Narodową i Akademicką Siecią Komputerową na realizację Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w szkołach. Ponadto, gmina buduje nowe ścieżki rowerowe, rozwija transport publiczny, sprząta "na mokro" ulice. Istotne znaczenie ma zwiększona liczba nasadzeń drzew i krzewów.
Od 2021 roku samorząd planuje wprowadzić program osłonowy, którego celem są dopłaty do wyższych opłat za opał do eko-pieców. Ma to motywować mieszkańców do trwałej wymiany pieców węglowych. Rekompensować ma bowiem zwiększone koszty opłat związanych ze zmianą systemu ogrzewania. – Program skierowany jest do osób, które zmieniły od 1 lipca 2018 roku system ogrzewania na bardziej ekologiczny lub planują taka inwestycję. Program osłonowy będzie obowiązywać od 2021 roku do końca 2023 roku. Na ten cel gmina planuje przeznaczyć do 2023 roku blisko 250 tys. zł – przedstawia wójt Małgorzata Pachecka.
Do 2024 roku, zgodnie z Programem Ograniczenia Emisji, powinno zostać wymienionych 287 pieców. – Ile mamy w sumie pieców starego typu do wymiany, będziemy mogli stwierdzić po przeprowadzeniu inwentaryzacji palenisk. Wystąpiliśmy o dofinansowanie ze środków województwa mazowieckiego na ten cel. Wykonanie inwentaryzacji to jedno, a nakłonienie mieszkańca do wymiany to drugie. W tym celu prowadzimy akcję informacyjną poprzez rozmowy w czasie kontroli, akcję ulotkową, a także dedykowane pisma z urzędu do właścicieli nieruchomości, w których stwierdziliśmy źródło ciepła starego typu – tłumaczy Małgorzata Pachecka.
Cel jest jasny. – Nie spoczywamy na laurach i działamy dalej dla ochrony powietrza – zapewnia wójt Michałowic.
Napisz komentarz
Komentarze