Władze Pruszkowa planują modernizację Szkoły Podstawowej nr 3. – W chwili obecnej jesteśmy na etapie uzgadniania koncepcji architektonicznej – mówi zastępca prezydenta miasta Konrad Sipiera.
Temat rozbudowy placówki pojawił się latem. Władze Pruszkowa chcą powiększyć bazę oświatową w centrum miasta. Związane jest to z faktem budowy nowych osiedli, co ma wpływ na liczbę dzieci w szkołach. Chodzi m.in. o placówkę przy ul. Lipowej. Receptą byłaby rozbudowa szkoły, ale na taki krok nie ma miejsca. Stąd idea związana z placówką przy al. Wojska Polskiego. – Bardzo nam zależy aby w niedalekiej przyszłości Szkoła Podstawowa Nr 3 zyskała nowe oblicze, żeby obiekt ten, pomimo iż ma już swoje lata, został unowocześniony i wyposażony w różnego rodzaju rozwiązania architektoniczno-instalacyjne, które pozwolą przede wszystkim uzyskać pełny dostęp do budynku dla osób z niepełnosprawnościami, a także pozwolą nam poprawić warunki pobytu uczniów w placówce – podkreśla zastępca prezydenta Pruszkowa Konrad Sipiera.
Miasto przeprowadziło uzgodnienia koncepcyjne. Wszystko wskazuje na to, że uda się spełnić założenia dotyczące uzyskania 12 sal lekcyjnych, około czterech pokoi do pracy indywidualnej, szatni w poziomie parteru, nowoczesnej biblioteki, czytelni i świetlicy. Zadanie miałoby objąć remont zaplecza kuchennego i stołówki, aby dostosować je do większej ilości uczniów. Konieczne stanie się również przygotowanie pokoju nauczycielskiego w odpowiednim standardzie. Z kolei na parterze planowane jest reprezentatywne wejście do szkoły z dużym otwartym holem, który będzie wyposażony w windę i portiernię. – W ramach realizowanej inwestycji planujemy remont sanitariatów przy salach zajęć oraz dostosowanie ich dla osób z niepełnosprawnościami. Planujemy również oprócz wyposażenia nowo projektowanych pomieszczeń w układy wentylacyjne, doposażyć również istniejące sale zajęć w tego typu instalacje. Jeśli rozwiązanie związane z montażem odnawialnych źródeł energii, tj. paneli fotowoltaicznych, znajdzie ekonomiczne uzasadnienie, to tego typu instalacja również zostanie zaprojektowana. Analizujemy również możliwość zwiększenia dostępności miejsc parkingowych na terenie obiektu, jednakże ciężko nam tutaj mówić o konkretach, ponieważ rozważane są naprawdę różnego rodzaju możliwości – tłumaczy zastępca prezydenta Pruszkowa.
Działania w kierunku rozbudowy trwają, jednak należy mówić o początku drogi. Na efekty przyjdzie jeszcze poczekać. – W chwili obecnej jesteśmy na etapie uzgadniania koncepcji architektonicznej. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to już w styczniu będziemy dysponować gotowym opracowaniem, na podstawie którego zostanie przygotowany program funkcjonalno-użytkowy, który posłuży nam do przeprowadzenia postępowania przetargowego w formule "zaprojektuj i wybuduj". Uruchomienie postępowania przetargowego musi jednak zostać poprzedzone uzyskaniem zgody Rady Miasta na realizację takiej inwestycji, ponieważ w chwili obecnej dysponujemy wyłącznie zgodą na przeprowadzenie prac projektowych. Jesteśmy jednak dobrej myśli i wierzymy, że będzie to wyłącznie formalność, po której spełnieniu będziemy mogli pomysł ten przenieść do kolejnego etapu – wyjaśnia Konrad Sipiera. – Jeśli wszystko dobrze się ułoży, to możliwym jest, aby jeszcze w tym roku opracować program funkcjonalno-użytkowy, wyłonić wykonawcę i podpisać umowę. Wstępnie zakładamy, że prace projektowe związane z koniecznością uzyskania wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń, w tym również pozwolenia na budowę, będą trwały około 6-8 miesięcy. Realizacja samej inwestycji według naszej wiedzy powinna zamknąć się w okresie około 12-14 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Są to oczywiście wstępne założenia terminowe, które będziemy jeszcze weryfikować po określeniu dokładnego zakresu prac projektowych i niezbędnych do wykonania robót budowlanych – dodaje zastępca prezydenta miasta.
Napisz komentarz
Komentarze