Sporo najstarszych seniorów czekała dziś przykra niespodzianka. Listy miejsc na szczepienia przeciwko COVID-19 były bardzo krótkie i zapełniły się błyskawicznie.
Oburzeni seniorzy z przychodni przy ul. Drzymały w Pruszkowie zaalarmowali nas dzisiaj przed południem, że na szczepienia nie można się już zapisać.
- Jestem oburzony, wstałem wcześnie rano, próbowałem się dodzwonić do przychodni na ulicy Drzymały, nie było takiej możliwości, dlatego postanowiłem iść osobiście, odstałem swoje w kolejce. I co się okazało? Pula miejsc wyczerpana, do marca nie ma terminów oraz szczepionek, mam już serdecznie dosyć, ten rząd kłamie i wprowadza nas w błąd, ręce mi opadły-mówi nasz czytelnik.
Czytaj także: Powiat pruszkowski – gdzie się zaszczepimy?
- Ja rozumiem, że pula szczepionek na tę chwilę się wyczerpała, ale przecież można by nas wpisać na listę oczekujących i jak dotrą poinformować - zauważa jedna z seniorek. Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
Pacjenci są rozczarowani tym, że mimo zaawansowanego wieku, śliskich ulic i chodników oraz niskiej temperatury, w wielu miejscach powiatu przyszli do przychodni na darmo.
Warto, aby o seniorach pamiętały dzieci i wnuki, sprawniej poruszające się w nowoczesnych narzędziach komunikacyjnych. – Zapisałam swoją mamę i teściów na 2 i 3 lutego w ciągu 45 minut poprzez rządową infolinię 989, miałam kilka punktów szczepień do wyboru, nie trzeba rejestrować się w przychodni rejonowej- komentuje nasza czytelniczka.
Bezpieczniej telefonicznie lub internetowo
Zapisywanie się przez rządową infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta (może to zrobić również osoba bliska znająca dane pacjenta) jest drogą o tyle lepszą, że pozwala na wybór punktu szczepienia spośród jeszcze dostępnych, niekoniecznie tych najbliżej miejsca zamieszkania.
Szczepienia będą też wykonywane w szpitalach tymczasowych.
- Uruchomiliśmy 30 szpitali tymczasowych - zostało w nich uruchomione kilkaset tysięcy dodatkowych terminów - poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej w południe 15 stycznia.
Minister powiedział też, że nie ma i nie będzie możliwości dokonywania zapisów ponad ustalone dla danej przychodni limity.
Jest to zrozumiałe, ponieważ rozdystrybuowane mogą zostać tylko te szczepionki, które realnie są już dostępne, biorąc pod uwagę zabezpieczenie drugiej dawki dla wszystkich zaszczepionych. Można więc zakładać, że kolejne zapisy będą możliwe po dostarczeniu do Polski kolejnej partii szczepionek.
- Swoje terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów. Tych terminów jest 1,5 miliona. Od 25 stycznia do końca marca - mówił Dworczyk. - Do tej pory zarejestrowało się 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia - mówił przed południem.
Napisz komentarz
Komentarze