Sprawdzamy budżet Pruszkowa na 2021 rok. Na inwestycje miasto przeznaczy ponad 127 milionów złotych.
Pandemia koronawirusa wstrzymała wiele działań samorządów i wpłynęła na terminy realizacji licznych zadań. W tych realiach gminy musiały przygotować budżety na 2021 rok. Procedura poprzedzona jest licznymi przygotowaniami i analizami. Swoje wnioski do budżetu mogą zgłaszać radni czy też sołtysi. Urzędnicy liczą dochody i wydatki, planują i przygotowują projekt, który trafia do regionalnej izby obrachunkowej. Ta wydaje opinię, a następnie dokument wraca do rady, gdzie poddawany jest pod dyskusję i głosowanie.
Dochody Pruszkowa na 2021 r. określono na ponad 372 miliony złotych, zaś wydatki mają wynieść blisko 498,5 miliona. To daje deficyt na poziomie 112 milionów. Dla porównania w zeszłym roku miasto planowało dochody w wysokości 336 milionów, zaś wydatki – 426 milionów.
Pruszków przeznaczy na inwestycje 127,6 miliona złotych, czyli o blisko 30 milionów więcej niż rok temu. Zdecydowaną większość kwoty, ponad 63 miliony, zabezpieczono na zadania z zakresu modernizacji dróg. 2 miliony ma kosztować budowa ulicy gminnej 2 KUZ łączącej ul. Dolną z ul. Piastowską. 6,5 miliona trafi na działania związane z wykonaniem ul. Nowoinżynierskiej i ul. Elektrycznej, podobnie z ul. Zdziarską, Słonecznikową i Bąki. 3 miliony przygotowano na ul. Przytorową. 6,9 miliona zarezerwowano na budowę wiaduktu łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską. 2,5 miliona przygotowano na przebudowę ulic Tadeusza i Waldemara, z kolei 2 miliony na Szpitalną oraz Malwy. Ponad 1,8 miliona złotych będzie kosztowała budowa parkingów "Parkuj i Jedź" przy ul. Pawiej i ul. Sadowej.
Ponad 17 milionów Pruszków przygotował na działania związane z oświatą. Zdecydowaną większość tej kwoty pochłonie termomodernizacja szkół nr 8 i nr 9. Łącznie na ten cel miasto przeznaczy ponad 9 milionów. 5 milionów będzie kosztowała budowa przedszkola nr 8. Planowana jest także przebudowa przedszkoli nr 9, nr 10 i nr 11 za 400 tysięcy. Zmiany czekają także szkoły nr 3, 4 i 5.
Czytaj także: Powstanie ewidencja emisyjności budynków
Dużą część wydatków inwestycyjnych pochłoną zadania z zakresu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Kanalizacja deszczowa ma pojawić się m.in. w ul. Krętej, Pęcickiej, Rysiej czy też z rejonu ul. Kieleckiej do rzeki Utraty. Zadania te pochłoną ponad 1,7 miliona złotych. 1 milion złotych zarezerwowano na kanalizację sanitarną w ul. Rysiej, ul. I. Wolfram, zaś 580 tys. w ul. Jaronia Kowalskiego. Aż 13 milionów samorząd przeznaczy na budowę nowych obiektów parkowych, placów zabaw i obiektów małej architektury oraz remont istniejących.
Blisko 8 milionów zarezerwowano na kulturę fizyczną. 7 milionów mają kosztować działania związane z modernizacją basenu Kapry. Ponad 8,3 miliona miasto przygotowało na zadania dotyczące gospodarki mieszkaniowej, w tym 4,7 miliona na modernizację budynków komunalnych. Szykuje się również przebudowa targowiska przy ul. Komorowskiej za 500 tysięcy. Blisko 2,5 miliona pochłoną wydatki związane z administracją publiczną.
Napisz komentarz
Komentarze