Mieszkańcy powiatu pruszkowskiego mogą wyrazić swoje zadanie na temat „Prognozy oddziaływania na środowisko dla strategii rozwoju elektromobilności Powiatu Pruszkowskiego na lata 2019-2040”. Konsultacje trwają do 4 marca.
Ochrona środowiska i transport – dwa zagadnienia choć tak różne, ale łączą się. Obecnie stawiamy na wiele rozwiązania proekologiczne, aby troszczyć się o naturę. Odnosi się to również do transportu. Na naszych drogach coraz więcej jest pojazdów elektrycznych, latem przesiadamy się z samochodów na rowery czy częściej korzystamy z komunikacji miejskiej.
Celem „Prognozy oddziaływania na środowisko dla strategii rozwoju elektromobilności powiatu pruszkowskiego na lata 2019-2040” jest określanie potencjalnych skutków mogących wystąpić w środowisku po wdrożeniu strategii. Zarazem konieczne jest przygotowanie zaleceń pozwalających zminimalizować oddziaływania negatywne. – Głównym celem dokumentu jest opracowanie spójnej polityki lokalnej, prowadzącej do ogólnej poprawy jakości powietrza i komfortu życia w powiecie (obniżenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz hałasu emitowanego przez pojazdy spalinowe). Opracowana Strategia będzie stanowić podstawę do podjęcia spójnych, zorganizowanych działań inwestycyjnych zmierzających do osiągnięcia wymogów stawianych jednostkom samorządu terytorialnego przez ustawę o elektromobilności – czytamy w dokumencie.
Mieszkańcy mogą zabrać głos w sprawie prognozy i przedstawić swoje wnioski. Dokument dostępny jest na stronie internetowej starostwa. Można się z nim zapoznać w urzędzie, ale na wizytę należy się umówić poprzez e-mail: [email protected]. Konsultacje społeczne zakończą się 4 marca. Zainteresowani mogą przesyłać uwagi pocztą tradycyjną (ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków) bądź mailowo: [email protected].
Co do samej strategii, dokument powstał, aby określić narzędzia niezbędne do rozwoju elektromobilności. Priorytetem jest obniżenie emisji zanieczyszczeń i hałasu emitowanego przez pojazdy spalinowe. Wśród celów należy wymienić również m.in. wzrost świadomości oraz wykorzystania pojazdów elektrycznych, koordynację rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego czy kreowanie wizerunku ekologicznego powiatu oraz promocję elektromobilności.
Napisz komentarz
Komentarze