W miniony piątek w Grodzisku rozpoczęły się szczepienia kolejnej grupy przeciwko COVID-19. Aby przyspieszyć proces, uruchomiono dodatkowe punkty w Mediatece.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, ruszyły szczepienia pracowników oświaty. Zakwalifikowanie nauczycieli do grupy priorytetowej ma na celu jak najszybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania szkół. Od 12 lutego szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymują również pracownicy grodziskiej oświaty. W pierwszej kolejności wakcynacje objęły nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców świetlic, bibliotekarzy, nauczycieli szkół specjalnych i zawodowych oraz pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych i kierownictwo szkół. W dalszej kolejności szczepienia otrzymają pozostali nauczyciele, w tym również wykładowcy uczelni wyższych. Co istotne, ten etap obejmuje tylko nauczycieli poniżej 65. roku życia. Starsi otrzymają możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie.
Zgłoszenia nauczycieli do szczepień były prowadzone przez System Informacji Oświatowej – ministerialną platformę służącą do zarządzania placówką. Pracownicy mogli zgłosić chęć zaszczepienia dyrekcji szkoły, która następnie, za pośrednictwem SIO, przekazywała informację do ministerstwa.
Aby maksymalnie przyspieszyć proces wyszczepiania, grodziski magistrat wsparł kierownictwo Szpitala Zachodniego w organizacji dodatkowych punktów szczepień. 4 takie punkty powstały w Mediatece.
– Gmina udostępniła pomieszczenia, które następnie zostały odpowiednio przystosowane przez pracowników szpitala. W ten sposób udało się przygotować cztery punkty szczepień spełniające wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia – mówi nam zastępca burmistrza Grodziska Tomasz Krupski. Ponadto szczepienia są realizowane w pozostałych wyznaczonych punktach: w Szpitalu Zachodnim, poradni TAK-MED na ul. Bliskiej, poradni OPTIMA na ul. Bairda oraz poradni medycyny rodzinnej przy ul. Żydowskiej.
Czytaj także: Grodziskie kino już działa
Jak udało nam się dowiedzieć, w obecnym etapie do szczepienia przystąpi 58% nauczycieli klas 1-3 i przedszkolnych, łącznie ponad 200 osób. Warto jednak podkreślić, że mowa tu tylko o pracownikach placówek publicznych. Szczepienia obejmują także nauczycieli prywatnych szkół i przedszkoli. Z uwagi jednak na fakt, iż proces rejestracji pracowników odbywa się bez udziału samorządu, kadra niepublicznych placówek nie została ujęta w gminnych statystykach.
Program szczepień ruszył w Polsce 27 grudnia. Na chwilę obecną do kraju dostarczono nieco ponad trzy miliony szczepionek. Przynajmniej pierwszą dawkę otrzymało dotychczas 2,15 mln mieszkańców. Średnio dziennie wykonuje się ok. 34 tys. szczepień. Tempo nie imponuje, jest jednak szansa, że wkrótce proces przyspieszy. Niemiecki koncern BioNTech, partner firmy Pfizer, uruchomił niedawno nowy zakład produkcyjny, w którym będą powstawać szczepionki. Obiekt czeka jeszcze na certyfikat Europejskiej Agencji Leków. Po zatwierdzeniu ruszy produkcja. Dyrekcja BioNTech szacuje, że rocznie w nowej fabryce będzie powstawać przynajmniej 750 milionów dawek. Pierwsze szczepionki mają opuścić linię produkcyjną na początku kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze