Władze Grodziska ogłosiły przetarg na przebudowę Szkoły Podstawowej nr 1. Placówka przy ul. Bartniaka przejdzie gruntowne zmiany.
O tym, że grodziska podstawówka wymaga poważnego remontu, było wiadomo od dawna. Przestarzały budynek ledwo jest w stanie pomieścić wszystkie klasy, a technologie konstrukcyjne wykorzystane przy budowie placówki dawno wyszły z użycia.
Plany modernizacji placówki podjęto już w połowie 2019 r. Wówczas magistrat ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentację projektową. Projekt zakładał rozbudowę gmachu, która pozwoliłaby zapewnić uczniom bardziej komfortowe warunki. Konieczne było też dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Inwestycję zdecydowano się podzielić na kilka etapów. Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy etapu pierwszego, czyli dobudowy drugiej kondygnacji nad parterową częścią szkoły.
Czytaj także: Allegro otworzy centrum logistyczne w Grodzisku
Zgodnie ze specyfikacją zamówienia od strony północno-zachodniej ma powstać piętro mieszczące 6 sal lekcyjnych. Na parterze w skrzydle dwukondygnacyjnym zaprojektowano gabinet pedagoga, gabinet pielęgniarki. W związku z większą liczbą uczniów i nauczycieli w projekcie uwzględniono również dodatkowe pomieszczenie szatni oraz pokój nauczycielski. Wykonawca przebuduje też m.in. szatnię, wiatrołap, portiernię i komunikację. Istniejące klatki schodowe mają zniknąć, a w ich miejsce ma powstać nowa, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zadbano również o osoby z niepełnosprawnościami – projekt zakłada instalację windy, która zapewni dostęp na obie kondygnacje szkoły. Gruntowny lifting mają przejść także toalety dla uczniów. Pojawią się ubikacje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, przewidziano także łazienki dla pracowników szkoły. Budynek ma też zostać docieplony.
Magistrat podkreśla, że prowadzone prace muszą umożliwiać normalne funkcjonowanie szkoły. Z tego powodu najcięższe roboty będą mogły być realizowane tylko w wakacje czy ferie. W trakcie roku szkolnego wykonawca będzie mógł prowadzić jedynie prace na zewnątrz. – Przed dniem rozpoczęcia zajęć szkolnych wykonawca jest zobowiązany do dokonania na swój koszt wszelkich napraw ścian, posadzek, sufitów po wykonanych instalacjach, wymianie drzwi, okien itp. wraz z miejscowym uzupełnieniem powłok malarskich, właściwych zabezpieczeniem przerwanych robót itp. W okresach tych Wykonawca na swój koszt zorganizuje nieprzerwaną ochronę własnych robót i ochronę obiektów szkoły przez całą dobę przez profesjonalną firmę świadczącą usługi w tym zakresie. Wykonawca ma ograniczyć hałas na budowie poprzez wykonywanie robót hałaśliwych po godzinach funkcjonowania szkoły, tj. od 17.00 do 8.00 lub w dni wolne – czytamy w opisie inwestycji.
Ten etap prac powinien się zakończyć do 31 sierpnia 2022 r. Później gmina przystąpi do realizacji kolejnej części inwestycji, zakładającej m.in. budowę nowej sali gimnastycznej.
Napisz komentarz
Komentarze