Trwają prace przygotowawcze do nalotów na obszarze projektowanego portu lotniczego. Badania mają pomóc uzyskać dane niezbędne do właściwego planowania inwestycji.
Przygotowania do budowy nowego lotniska wchodzą w kolejny etap. W terenie pojawili się geodeci, którzy mają opracować siatkę punktów kontrolnych do dalszych pomiarów. – Prace terenowe będą polegały na pomiarze geodezyjnym fotopunktów, punktów kontrolnych oraz płaszczyzn kontrolnych. W terenie zostaną wyznaczone charakterystyczne punkty do pomiaru – w miarę możliwości w postaci studzienek, oznaczeń na drodze, lub zasygnalizowane w terenie przy użyciu malowania lub płacht – zapowiada grodziski magistrat.
Prowadzone od 8 do 12 marca pomiary mają służyć przygotowaniom pod tzw. naloty fotogrametryczne. Brzmi poważnie, jednak w rzeczywistości chodzi o dokładne sfotografowanie i zeskanowanie terenu z powietrza. Pozyskane w ten sposób zdjęcia i pomiary posłużą do dokładnego odwzorowania topografii terenu wraz z odtworzeniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów na badanym obszarze.
Czytaj także: Allegro otworzy centrum logistyczne w Grodzisku
Same naloty mają się odbyć jednego dnia, między 13 marca i 12 kwietnia. Dokładny termin nalotów jest uzależniony od warunków pogodowych. Badania fotogrametryczne będą wykonywane z awionetki, a spodziewany czas lotu to ok. 3 godzin. W tym czasie samolot będzie krążył nad obszarem ok. 157 km2 położonym między Grodziskiem, Błoniem, Teresinem, Nową Suchą i Żyrardowem.
Równolegle do prac terenowych trwają również analizy środowiskowe. Odpowiedzialna za ten element działań firma Arup Polska prowadzi aktualnie inwentaryzację stanu zerowego środowiska. W ramach badań należy opisać wszystkie gatunki roślin i zwierząt występujących na badanym obszarze. Szczególną uwagą objęto występujące lokalnie ptaki i nietoperze, które w przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. Ponadto firma Arup będzie miała za zadanie sporządzić dokumentację hydrogeologiczną terenów przyszłego lotniska i infrastruktury towarzyszącej. Raporty z wynikami badań mają być gotowe do końca 2021 r. – Od precyzji wykonania prac terenowych zależy jakość realizacji całej inwestycji. Dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do tego etapu – mówi Paweł Zysk, menedżer ds. badań przestrzennych terenu w spółce CPK.
Kiedy nowe lotnisko zostanie oddane do użytku? Władze spółki wciąż utrzymują, że planowo otwarcie nastąpi w 2027 r. Coraz wyraźniej jednak widać, że to coraz mniej realne. Taki termin ustalono bowiem przy założeniu, że prace przygotowawcze zakończą się w 2019 r. Tymczasem dwa lata później wciąż nie znamy nawet dokładnej lokalizacji lotniska.
Napisz komentarz
Komentarze