Władze Pruszkowa planują przebudowę Szkoły Podstawowej nr 3. – Naszym założeniem jest zrealizowanie jeszcze w tym roku prac projektowych wraz z uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz pozwolenia na budowę – informuje Konrad Sipiera, zastępca prezydenta miasta.
Dyskusja o modernizacji placówki przy al. Wojska Polskiego rozpoczęła się w ubiegłym roku. Władze Pruszkowa chcą zwiększyć możliwości szkoły i zapewnić odpowiednią przestrzeń dla dzieci i młodzieży.
W ostatnich tygodniach omówiono koncepcję rozbudowy szkoły. – Na początku marca odbyła się prezentacja koncepcji przebudowy Szkoły Podstawowej nr 3, niestety ze względów epidemiologicznych oraz technicznych spotkanie mogło się odbyć wyłącznie w ograniczonym zakresie. W naszej opinii koncepcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, szczególnie przez dyrekcję szkoły, która bardzo dobrze zna problematykę obiektu oraz jego potrzeby, przedstawicieli rady rodziców, samych rodziców uczniów uczęszczających do placówki, wielu mieszkańców oraz niektórych radnych – m.in. panią Małgorzatę Widerę, przewodniczącą Komisji Oświaty Kultury i Sportu, której pomysł rozbudowy oraz przedstawiona wizja bardzo się spodobała – wyjaśnia zastępca prezydenta Pruszkowa Konrad Sipiera.
Przybędzie miejsca
Głównym celem jest zyskanie przestrzeni i stworzenie komfortowych warunków. Dzięki przebudowie szkoła nr 3 ma zyskać dwanaście sal lekcyjnych, cztery pokoje pracy indywidualnej, dwa pokoje rozmów, pomieszczenia zerówki z placem zabaw, nowoczesną świetlicę, bibliotekę, pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym, a także pomieszczenia sanitarne i techniczne.
Czytaj także: Blisko 2 miliony w budżecie obywatelskim Pruszkowa
Miasto chce również dostosować obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Dlatego też w planach rozbudowy uwzględniono niezbędne urządzenia dźwigowe (windę) umożliwiające dostęp do każdej kondygnacji obiektu. Na terenie obiektu przewidziano możliwość zlokalizowania dodatkowych 39 miejsc parkingowych poprzez ich zlokalizowanie na parkingu pod płytą boiska sportowego. Jest to nowatorskie podejście, ale w obecnych czasach, kiedy istniejące tereny nie posiadają praktycznie żadnej rezerwy na swobodne organizowanie dodatkowych miejsc parkingowych, tylko takie rozwiązania mogą okazywać się słuszne. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że rozbudowa właśnie tej placówki oświatowej, ze względu na jej ulokowanie w ścisłym centrum Pruszkowa, pozwoli również wpłynąć pozytywnie na reorganizację rejonizacji pozostałych szkół podstawowych w tej części miasta, zmniejszając ich obciążenie – tłumaczy Konrad Sipiera.
Kiedy efekty?
Temat rozbudowy szkoły jest dyskutowany, ale na realizację przedsięwzięcia trzeba poczekać. Miasto musi najpierw przygotować projekt. – Naszym założeniem jest zrealizowanie jeszcze w tym roku prac projektowych wraz z uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz pozwolenia na budowę. Sama realizacja inwestycji uzależniona będzie już od decyzji Rady Miasta Pruszkowa, ponieważ na chwilę obecną w budżecie nie zostały zabezpieczone na ten cel odpowiednie środki finansowe. Z technicznego punktu widzenia realizacja inwestycji w zaproponowanej przez nas technologii nie powinna być dłuższa niż 12-14 miesięcy, dlatego też dość realne jest jeszcze jej wykonanie do końca 2023 roku, jeśli tylko uda się pozyskać na ten cel niezbędne środki finansowe – przedstawia zastępca prezydenta Pruszkowa.
Napisz komentarz
Komentarze