Prace przy budowie obwodnicy Grodziska Mazowieckiego idą pełną parą. Obecnie można zaobserwować roboty przy nasypach w rejonie Natolina, Chlebni i Kozer.
Budowa obwodnicy Grodziska Mazowieckiego ma być lekiem na rozładowanie korków w mieście oraz sposobem na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum. Efekty prac są już coraz bardziej widoczne. Jak informują urzędnicy obecnie trwają prace przy nasypach w rejonie Natolina, Chlebni oraz Kozer. Nasypy nie są jeszcze docelową warstwą drogi. Projektanci wybrali metodę konsolidacji statycznej gruntów przez zastosowanie nasypu przeciążeniowego, aby wzmocnić podłoże pod budowaną drogą.
Na czym ona polega? – Metoda ta polega na rozłożeniu na podłożu słabonośnym obciążenia stałego, w celu zagęszczenia głębiej zalegających słabych warstw. W przypadku gruntów nawodnionych dodatkowo wyparta zostaje woda. Takim stałym obciążeniem są obecnie nasypy ułożone na odcinkach, których grunty nie miały wystarczającej nośności – czytamy w komunikacie grodziskiego ratusza.
Geodeci i geotechnicy będą prowadzić pomiary nasypu przeciążeniowego. – Obserwacje potrwają do momentu stwierdzenia zaniku osiadań, co w uproszczeniu oznaczać będzie, że zalegające pod obwodnicą grunty odpowiednio się skonsolidowały – tłumaczą urzędnicy.
Czytaj także: Langiewicza i Poniatowskiego z nowym odwodnieniem
Ile czasu to zajmie? Ratusz szacuje, że taki proces może potrwać zależnie od odcinka drogi do kilku miesięcy, a prognozowane osiadania nasypów wyniosą kilka centymetrów. Magistrat wskazuje, że po zakończeniu procesu wzmocnienia gruntu wykonawca dokona rozbiórki nasypów przeciążających i wybuduje właściwą konstrukcję warstw drogi.
Urząd miasta przekonuje, że wybrana przez projektantów metoda pozwoli uniknąć kosztownego w tym przypadku wzmocnienia podłoża kolumnami żwirowymi lub cementowo-gruntowymi.
Ratusz pisze, że jest to metoda szybka, tania i skuteczna, która wymaga tylko właściwego zaplanowania. Natomiast konsolidacja statyczna gruntów ogranicza znacząco wpływ ruchu technologicznego na istniejących drogach oraz przede wszystkim pozytywnie wpływa na środowisko.
Napisz komentarz
Komentarze