Podkowa Leśna otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego na nasadzenia zielone i utworzenie ogrodów deszczowych. Pozyskana dotacja pozwoli pokryć połowę kosztów inwestycji.
Miasto zmaga się z problemem zatrzymania wód opadowych. Od kilku lat władze Podkowy podejmują działania służące retencjonowaniu deszczówki w miejscu opadu. Magistrat chce wykorzystać tzw. ogrody deszczowe.
Złapać deszcz
Na czym polega to rozwiązanie? – Ogrody deszczowe zbierają wody opadowe z tzw. terenów uszczelnionych. Jeśli jest to dach, to ogród zasila woda z rynien. W przypadku wody z chodników czy dróg, potrzebne jest wykonanie odpowiednich spadków lub zagłębień/rowów, by woda miała gdzie spłynąć. Dzięki odpowiedniej roślinności oraz warstwom filtrującym, podłoże ogrodu deszczowego jest w stanie wstępnie oczyścić wodę i wprowadzić ją do głębszych warstw gleby – tłumaczy Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.
Jak informują urzędnicy, ogrody deszczowe planowane są w trzech miejscach: dwa przy ulicy Sienkiewicza i jeden u zbiegu ulic Myśliwskiej i Błońskiej. Natomiast zielenią zostaną obsadzone dwa odcinki nowo wybudowanych ulic Mickiewicza i Błońskiej. Ponadto pasy drogowe zostaną wzbogacone poprzez nasadzenia drzew, krzewów i bylin.
– Lokalizacja ogrodów jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie na ul. Sienkiewicza oraz na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Błońskiej doszło w 2020 r. do zalania prywatnych posesji oraz znajdujących się na nich zabudowań – wyjaśnia podkowiański magistrat.
Urzędnicy są przekonani, że realizacja tego zadania w mieście pozwoli na złagodzenie postępujących zmian klimatycznych oraz minimalizację ich negatywnych skutków: naprzemiennym występowaniem okresów suchych oraz opadów deszczu o dużej intensywności.
Ratusz tłumaczy, że istniejąca w Podkowie Leśnej sieć rowów melioracyjnych ani system skrzynek rozsączających i studni chłonnych nie są w stanie przyjąć i zmagazynować całości opadów nawalnych.
– Urządzenie pierwszych w mieście ogrodów deszczowych, zlokalizowanych na terenach publicznych, będzie uzupełniać system retencjonowania wody deszczowej, a jednocześnie urozmaicać krajobraz i wzbogacać bioróżnorodność – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Czytaj także: Grodzisk Mazowiecki i Podkowa Leśna z nagrodami dla najlepszych samorządów
Nowa zieleń
W mieście pojawi się też nowa zieleń. Urzędnicy wyjaśniają, że nasadzenia przyuliczne będą neutralizowały zanieczyszczenia antropogeniczne poprzez podnoszenie wilgotności powietrza i produkcję tlenu. Miasto zrezygnowało z powierzchni trawiastych, by ograniczyć wykorzystanie urządzeń spalinowych oraz emisję szkodliwych substancji.
Na oba zadania Podkowa Leśna uzyskała wsparcie w wysokości 377 210 zł, czyli 50 proc. kosztów inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze