Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział otwarcie kolejnych obiektów zamkniętych dotychczas z powodu pandemii. Które obostrzenia zostaną zdjęte od 6 czerwca?
Na wstępie szef resortu zdrowia przedstawił krótkie podsumowanie aktualnej sytuacji w kraju. – Dziś mieliśmy ok. 600 nowych zakażeń. Widzimy, że dynamika spadków zakażeń jest nadal wysoka. Sytuacja zdecydowanie się poprawia. Systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia, nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszenia pandemicznego – mówił Niedzielski.
Minister porównał również sytuację w Polsce z tym, co dzieje się w innych krajach Europy. – Podejmując decyzje o obostrzeniach bierzemy pod uwagę sytuację epidemiczną, ale także i to, jak wygląda polityka w zakresie obostrzeń w Europie. Jesteśmy krajem, który ma stosunkowo liberalne obostrzenia. We Francji wciąż obowiązuje godzina policyjna, w Niemczech restauracje mogą wydawać tylko posiłki na wynos, a we Włoszech nadal istnieje tzw. "strefa czerwona", w której pozamykane są wszystkie sklepy. My, mimo tego, że luzujemy, a mobilność rośnie, nie obserwujemy zwiększenia w zakresie zachorowań.
Następnie Niedzielski zaprezentował plan dalszego zdejmowania restrykcji.
Od 6 czerwca:
- powróci możliwość organizacji targów i konferencji, przy zachowaniu limitu uczestników 1 os./15 m2;
- otworzą się zamknięte dotychczas sale zabaw dla dzieci – tu również limit będzie wynosił 1 os./15 m2;
- limit uczestników w imprezach i zgromadzeniach publicznych wzrośnie z 50 do 150 osób;
- limit pasażerów w środkach transportu publicznego będzie wynosił 75% obłożenia pojazdu (obecnie to 50%).
Co istotne, do powyższych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. – Szczepienie będzie pewnego rodzaju przepustką, aby uczestniczyć w wydarzeniach, bo limity takich osób nie dotyczą – mówił Niedzielski. Poinformował też, że od poniedziałku ruszą zapisy na szczepienie dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat.
Minister zdrowia przekazał również garść informacji o funkcjonujących od wczoraj unijnych certyfikatach covidowych. Certyfikat covidowy, zwany też potocznie "paszportem covidowym", to dokument potwierdzający, że zostaliśmy w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Certyfikat ma postać kodu QR, który możemy pobrać na stronie Internetowego Konta Pacjenta. – Do tej pory pobrało go 40 tysięcy osób. Na razie możliwy jest tylko wydruk, ale po 10 czerwca będzie dostępna również aplikacja w telefonie – chwalił się Niedzielski.
Zgodnie z zapowiedziami ministra, w przyszłym tygodniu mamy poznać zasady obowiązujące w okresie wakacyjnym.
Napisz komentarz
Komentarze