Coraz częściej mieszkańcy zgłaszają na forach dyskusyjnych nielegalne wysypiska śmieci. Gdzie zgłaszać takie miejsca?
Najczęściej wywóz śmieci odbywa się z udziałami firm, które specjalizują się w tym zakresie. Jednak coraz częściej bywa, że wszelkiego rodzaju nieczystości i odpady wywożone są przez osoby fizyczne, na własną rękę, w miejsca nieprzeznaczone do składowania śmieci. Miejscem, w którym najczęściej można znaleźć nielegalne składowiska są lasy, przydrożne rowy, miejsca niezamieszkane. Co zrobić w momencie, kiedy jest się świadkiem takiego czynu? Gdzie zadzwonić zgłaszając znalezione wysypiska?
Informacje o istniejących składowiskach śmieci można kierować do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędach Miejskich. Istnieje również możliwość skontaktowania się z właścicielem terenu, na którym znajduje się wysypisko.
Odkrywając dzikie wysypiska śmieci, można również zawiadomić Straż Gminną, Straż Miejską lub Policję. Te służby również mają obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia.
Czytaj również: Czarne punkty wodne – gdzie trzeba uważać z kąpielą?
Jeżeli wysypisko znajduje się na terenie Lasów Państwowych, należy zadzwonić do biura zarządzającego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej. W momencie zgłoszenia należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.
Niestety z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz oraz ilość sprzątanych śmieci. W 2019 roku zostało przeznaczonych na to niemal 20 mln złotych, a z leśnych okolic wywieziono ok. 108 tys. m3.
Wysypisk w lasach wciąż przybywa, ale stale rośnie liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie.
Ponad 80 proc. śmieci, które znajdują się w lasach, to śmieci użytkowe: opakowania, stare opony, urządzenia AGD oraz meble.
Napisz komentarz
Komentarze