Reklama
Prezydent podpisał Lex Deweloper
Specustawa mieszkaniowa ma przyspieszyć budowę nowych mieszkań. Jednak architekci, urbaniści i miejscy aktywiści nazwali ją ustawą dla deweloperów. Co oznacza podpisanie specustawy?

W ramach obietnic wyborczych, nasz rząd obiecał budowę 2,5 mln nowych mieszkań na wynajem. Konsekwencją tej obietnicy jest program Mieszkanie +. Okazało się jednak, że wybudowanie takiej ilości mieszkań wcale nie jest proste, a mają one powstać do 2030 r. Stworzono więc projekt specustawy, która zmienia ustawę Prawo budowlane.

– W ustawie zapisaliśmy, że inwestycja musi mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej, a minimalna szerokość drogi wewnętrznej nie może być mniejsza niż 6 m. Przystanki komunikacji miejskiej muszą być w odległości 1 km od budowanych mieszkań, jednak w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców muszą być bliżej – do 500 m. Szkoły i przedszkola powinny być budowane w odległości 3 km, a w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - 1,5 km. Ponadto inwestycja musi być realizowana na terenie zapewniającym dostęp do terenów rekreacyjnych w takich samych odległościach, jak w przypadku szkół i przedszkoli – mówił w wywiadzie dla PAP Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Zapisaliśmy też standardy dotyczące wysokości budynków. W miastach do 100 tys. mieszkańców mogą one mieć maksymalnie 4 kondygnacje, a w większych – 14 kondygnacji. Przewidzieliśmy też, że jeśli w okolicy 500 m znajdują się już inwestycje mieszkaniowe o wyższych kondygnacjach, to powstająca w oparciu o przepisy specustawy inwestycja może mieć tyle pięter, ile sąsiadująca z nią istniejąca zabudowa.

Projekt oprotestowało jednak wielu ekspertów. Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk napisał w swojej opinii dotyczącej specustawy, że wprowadza ona tylnymi drzwiami podstawy do dalszej anarchii przestrzennej, a przede wszystkim do rozkwitu spekulacji gruntami.

Z kolei w petycji do prezydenta, pod którą podpisy zbierały organizacje zrzeszające miejskich aktywistów, urbanistów i architektów z całej Polski, czytamy: „Niezrozumiałe są intencje ustawodawcy, który uznał, że do przyspieszenia budowy mieszkań konieczne jest wprowadzenie możliwości obchodzenia zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zapis ten znalazł się w ustawie, pomimo że w każdej gminie są wyznaczone w planach miejscowych tereny mieszkaniowe, które już teraz w całej Polsce zabezpieczają grunty na mieszkania dla ponad 60 milionów osób”.

Przepisy specustawy mają obowiązywać 10 lat. Przez ten czas będzie można budować w zasadzie wszędzie. Postawić budynek mieszkalny będzie można postawić nawet tam, gdzie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje park. Wystarczy decyzja rady gminy.

"Tak duża swoboda rady gminy (...) może stanowić pokusę do podejmowania decyzji w oparciu o czynniki pozaprawne" – ostrzegało Kolegium ds. Służb Specjalnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aby dostać zgodę rady gminy należy oczywiście spełnić szereg standardów, o których mówił Soboń w wywiadzie dla PAP. To jednak na terenach zurbanizowanych nie jest problem. W gminie Piaseczno trudno znaleźć działkę, która jest dalej niż 3 km od jakiejś szkoły, jednak specustawa nie zauważa przepełnienia tych szkół.

Czy specustawa mieszkaniowa poprawi sytuację na rynku tanich mieszkań, czy popsuje ład przestrzenny, który – jak może się wydawać – trudno bardziej zniszczyć? 2 sierpnia prezydent podpisał ustawę, więc przekonamy się o tym w ciągu dekady.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Firma SENSON zatrudni osobę na stanowisko:TECHNIK / KONSERWATOR Twój zakres obowiązków:·   Wykonywanie przeglądów eksploatacyjnych,·   Bieżąca obsługa obiektu, utrzymanie w stanie gotowości eksploatacyjnej systemów i urządzeń technicznych na terenie obiektu,·   Usuwanie awarii urządzeń na terenie firmy Klienta,·   Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług,·   Współpraca z zespołem administracji,·   Dbanie o estetykę budynku i otoczenia,·   Wykonywanie drobnych prac montażowych, naprawczych,·   Monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, usuwanie awarii.Nasze wymagania:·   Doświadczenie zawodowe w zakresie prac konserwacyjnych, bieżących napraw i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych,·   Doświadczenie w konserwacji instalacji elektrycznych / gazowych, grzewczych / wentylacyjno-klimatyzacyjnych,·   Doświadczenie w pracach budowlano-wykończeniowych,·   Znajomość budowy i obsługi instalacji przeciwpożarowych (Polon Alfa, Bosh),·   Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m,·   Umiejętność czytania dokumentacji technicznej,·   Gotowość do pracy po godz. 16 oraz weekendy (sporadycznie),·   Umiejętność pracy w zespole, sumienność i wysoka kultura osobista,·   Uprawnienia SEP min do 1kV.  KONTAKT TEL. 507 060 800 
Reklama
Reklama