Zmiany klimatu już tu są i to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Niestety, niektórych skutków nie będziemy mogli powtrzymać przez tysiące lat. Trzeba działać szybko.
W ostatnim dniach został opublikowany najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Przedstawia przyszłość ludzkości w ciemnych barwach, ale dając cień nadziej na zmianę.
Raport opublikowany przez IPCC to największa aktualizacja stanu wiedzy ludzkości w zakresie zmian klimatu od 2014 roku. Nad dokumentem pracowało 234 osoby i sam raport odnosi się do ponad 14 tysięcy prac naukowych.
W raporcie dot. zmian klimatu możemy znaleźć dowody na to, że Ziemia ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka, a sam klimat Ziemi zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i niektóre skutki będą nieodwracalne. Istnieją niezbite dowody na to, że główną przyczyną zmian klimatu jest dwutlenek węgla. Aktualny poziom ocieplenia naukowcy szacują na ok. 1.1 stopnia Celsjusza, jednak nie uda nam się ograniczyć wzrostu do 1.5 stopnia bez przekroczenia tego progu. Do 2100 roku, temperatura na Ziemi na wzrosnąć o 2.7 stopnia Celsjusza.
Do 2030 roku rządy krajów światowych muszą zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o połowę. Naukowcy informują, że to da nam największe szanse na ograniczenie szybkiego wzrostu temperatury.
My jesteśmy winni
Autorzy raportu twierdzą, że człowiek odpowiada za prawie całe globalne ocieplenie. W 2019 roku atmosferyczne stężenie dwutlenku węgla było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 2 milionów lat, a stężenie metanu i podtlenku azotu (to dwa gazy cieplarniane) było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 800 tys. lat.
Oprócz samego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, w ostatniej dekadzie, arktyczny lód morski osiągnął najniższy poziom od 1850 roku. Wzrost temperatury na Ziemi sprawi, że ludzi będą dotykać coraz dotkliwsze susze, pożary, powodzie oraz huragany.
- Za to, możemy winić tylko samych siebie lub nasze rządy – mówi Paweł Czyżak, szef działu klimatu i energii, Fundacji Instrat.
Autorzy raport dot. zmian klimatu informują, że na uratowanie Ziemi jest szansa, ale musimy działać, wszyscy razem. Kluczem ma być osiągnięcie zeroemisyjności. Oznacza to równowagę pomiędzy emisją gazów cieplarnianych a pochłanianiem dwutlenku węgla z atmosfery.
- Usuwanie CO2 to kluczowe narzędzie na drodze do zerowej emisji netto, ale będzie ono użyteczne tylko wówczas, gdy towarzyszyć mu będą szybkie i głębokie redukcje emisji – czytamy w omówieniu raportu.
Napisz komentarz
Komentarze